zdielať

Festival Nová Dráme práve teraz v Bratislave

nova drama - hulki okan tabak t0WFxtrUgSc unsplash scaled - Festival Nová Dráme práve teraz v Bratislave

Od 10.10.  do 16.10.2021  sa v Bratislave môžeme zúčastniť festivalu Nová Dráma. Nová dráma je prezentácia existujúcich inscenácií aj kreatívneho písania. Môžete si zakúpiť vstupenku podľa Vášho výberu a stráviť večer kultúrnym pôžitkom.

Čo je to Nová Dráma? Takmer každá krajina má svoj vlastný festival novej drámy. U nás ide o podporu nových aj starších dramatických textov v slovenskom jazyku. Festival bol založený v roku 2000 a nie je iba o predstaveniach, ktoré najviac zaujmú bežných ľudí. Festival myslí aj na odborníkov zo sveta divadla a aj na študentov. Súčasťou festivalu sú aj prednášky a workshopy s uznávanými odborníkmi ako Aleks Sierz, Maxim Kuročkin, Viliam Dočolomanský a ostatní. Súčasťou sú aj tematické výstavy a medzinárodné konferencie. Od roku 2007 má Nová dráma aj sekciu Focus, kde sa zameriava na divadelné kultúry s ktorými môže Slovensko spolupracovať. Nová Dráma je každoročne iná. Tento festival pokračuje každoročne bez toho, aby sa ľuďom zunoval. Nová Dráma je totiž každoročne naozaj nová a podporuje slovenských umelcov, nové diela, nové nápady. Riaditeľkou Novej Drámy je Vladislava Fekete, ktorá odvádza skvelú prácu a tento rok sa máme naozaj na čo tešiť!

Kde a aký program je v ponuke? Ako som už spomínala vyššie, program je naozaj bohatý a je organizovaný v divadlách v Bratislave. Celý program si môžete pozrieť na stránke www.novadrama.sk. Ja som si program prešla a vybrala som zopár tipov, ktoré stoja za to. Môj výber je nasledovný:

  1. 10.10. (streda). Laurinská 20, Divadlo P.O. Hviezdoslava: TEMPERAMENTY (ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce). Ako už z názvy vyplýva, inscenácie je o ľudskom temperamente, o ľudskom vnútre, kto sme a kam smerujeme. Divák nedostane odpovede, ale budú mu ukázané tieto otázky naozaj bohatou a farebnou cestou. Predstavenie bude plné podnetov a divák sa jednoznačne nebude nudiť.
  2. 15.10. (piatok) Laurinská 20, Divadlo P.O. Hviezdoslava: D1 (Pracovný názov). Výstavba diaľnice je témou, ktorá je často spomínaná v správach, v domácnostiach aj v parlamente. V tejto inscenácii ide o metaforické cesty, ktoré spájajú. Inscenácia otvára citlivé témy slovenskej spoločnosti.
  3. 16.10. (sobota), SND – Modrý salón, TROJBOJ, voľný vstup. Trojboj bude čítanie štyroch finálových textov súťaže Dráma 2020. Súčasťou bude aj diskusia s autormi diel a analýza inscenačných možností textov.

 

Koľko stoja lístky a kde si ich môžeme kúpiť?  Hneď na úvod spomeniem, že predstavenia sa rýchlo vypredávajú! Pokiaľ chcete mať bohatý výber, tak si rezervujte svoje miesto ešte dnes. Cena lístkov sa pohybuje okolo 15 eur, na niektoré podujatia je však vstup voľný. Lístky si môžete kúpiť priamo na stránke Novej Drámy tu: www.novadrama.sk. Vstup na predstavenia funguje v režime O-T-P (očkovaní, testovaní, po prekonaní Covidu).

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode