zdielať

Ako sa dá vyrovnať so strachom z lietania?

lietanie - ross parmly rf6ywHVkrlY unsplash1 scaled - Ako sa dá vyrovnať so strachom z lietania?

Lietanie patrí medzi najbezpečnejšie formy dopravy. Napriek tomu, má mnoho ľudí panický strach a odmieta vôbec sadnúť do lietadla na zemi aj keď má vypnutý motor. Existujú však spôsoby, ktoré pomôžu zvládnuť cestu lietadlom ľahšie a jednoduchšie.

Pre mnohých ľudí začína dovolenka či výlet už v lietadle, na ktorý sa tešia ešte viac ako na samotný pobyt. Nie pre každého to však platí. Podľa štatistík 4 z desiatich ľudí v lietadle zažijú strednú až závažnú fóbiu. Pre niektorých ľudí je však lietanie vyslovene predstavou paniky, stresu a úzkosti a do lietadla by nikdy v živote nesadli. Potom sú tu tí, ktorí síce do lietadla sadnú, ale počas celého letu sa tešia kedy už budú na mieste.

Najčastejším dôvodom strachu je predstava, že by lietadlo malo spadnúť z výšky takmer 11 kilometrov. Ďalším dôvodom strachu z lietania je klaustrofóbia. Predstava cesty v zatvorenom priestore desí mnohých.

lietanie - ashim d silva pGcqw1ARGyg unsplash 1024x683 - Ako sa dá vyrovnať so strachom z lietania?
autor: unsplash.comPočas lietania je dôležité zamestnať svoju myseľ a venovať sa činnostiam, ktoré nás bavia.

Ak ste náhodou aj vy človekom, ktorý trpí aviofóbiou, naše tipy ako sa pripraviť na cestu vám určite pomôžu:

  • Sústreďte sa na činnosti, ktoré máte radi – venujte počas letu pozornosť tomu, čo vás baví. Zoberte si do lietadla svoju obľúbený knihu, pozerajte film či počúvajte hudbu. Všetky aktivity odpútajú vašu pozornosť a samotný let nebudete vnímať.
  • Vezmite si na cestu parťáka, ktorý nemá strach – psychická podpora je dôležitá aj v tomto prípade a človek, ktorý si lietanie užíva vám pomôže prekonať strach.
  • Cestujte najskôr na kratšie vzdialenosti – osmeľujte sa postupne a nerobte si rovno šok, tým, že budete dlho v lietadle. Ako prvé cesty vyskúšajte tie, ktoré netrvajú dlho.
  • Skúšajte dychové cvičenia – pokojné dýchanie pomáha aj pri strachu z lietania.
  • Naučte sa zaspať v lietadle – nepite pred letom kávu či čierny čaj, aby vás kofeín nedržal bez spánku. V prípade, že sa vám podarí zaspať váš let určite rýchlejšie ubehne.
  • Myslite na dôvod svojej cesty – ak sa niekam tešíte, myslíte na to.

 

Kategórie:

Podobné články