zdielať

Villa Borghese – tretí najväčší park v Ríme

villa borghese - IMG 0592 - Villa Borghese – tretí najväčší park v Ríme
Ingrid Hudecová

Čarovná krajinná záhrada v Ríme, známa pod názvom Villa Borghese je tretím najväčším verejným parkom v hlavnom meste Talianska. Nachádza sa severovýchodne od nádherného námestia Piazza del Popolo. Rím je nádherné a večné mesto, ktoré okrem hektickostiponúka aj miesta na odpočinok. Jedným z takýchto miest je Villa Borghese, ktorá bola postavená v 17. storočí ako sídlo pre rod Borghese. Villa Borghese sa preslávila svojimi nádhernými záhradami a umením. Rodina Borghese zbierala umelecké diela, ktoré sa  rozrástli do zbierky obsahujúcej diela slávnych umelcov ako napríklad Bernini, CaravaggioRaffaelo, ktoré sa nachádzajú v Galérii Borghese tal. La Galleria Borghese. Park Villa Borghese je čarovnou záhradou, ktorú obklopujú fontány, pamätníky, diela slávnych umelcov, rybníky či talianske záhrady.  

Chrám villa borghese - IMG 0591 688x1024 - Villa Borghese – tretí najväčší park v Ríme

Aesculapov chrám 

Pri prechádzke po parku určite každého návštevníka očarí Aesculapov chrám. Bol postavený v iónskom štýle v roku 1786, ako spomienka na zničený staroveký chrám nachádzajúci sa na rieke Tiber. Tento chrám bol postavený počas druhej púnzskej vojny v roku 293 p. n . l. Jeho primárnym zámerom bolo liečenie pacientov prostredníctvom rôznorodých liečebných praktík. Chrám bol zasvätený Asklépiosovi, resp. bohovi liečenia a medicíny v gréckej mytológii. Asklépios bol synom boha Apolóna a jeho milenky Korónidy. Asklépios bol známy pre svoje schopnosti liečiť chorých ľudí. Bol uctievaný ako ochranca zdravia, uzdravovania a lekárov. Jeho chrámy a svätyne boli miestami, kam ľudia chodili hľadať uzdravenie a pomoc pri zdravotných problémoch. Jeho uctievanie Rimania prebrali od Grékov. Podľa mytológie Asklépios žil v podzemí spolu s vinúcim sa hadom okolo palice, ktorý sa postupom času stal symbolom medicíny. Asklepiova palica ,na ktorej je ovinutý had predstavuje životnú silu a vitalitu. Dnes je tento symbol analógiou uzdravenia.

villa borghese - IMG 0590 708x1024 - Villa Borghese – tretí najväčší park v Ríme

Replika zničeného chrámu sa nachádza v záhradách VillaBorghese uprostred malého ostrova na umelo vybudovanom jazere. V priebehu 18. storočia bolo obľúbené realizovať výstavby reprodukcii antických chrámov ako dekoratívnych krajinných prvkov. Odporúčam si prenajať loďku a pozrieť si tento chrám zblízka. Cena za prenájom je 4 eurá na osobu na 15 min.

villa borghese - IMG 0593 709x1024 - Villa Borghese – tretí najväčší park v Ríme

Park Villa Borghese zaberá veľkú časť v centre mesta Rím.  Je obľúbeným lákadlom pre väčšinu turistov, pretože vytvára romantickú atmosféru a rovnako je skvelým útočiskom, v ktorom je možné sa schovať pred letnými horúčavami.  

https://www.sovraintendenzaroma.it/i_luoghi/ville_e_parchi_storici/ville_dei_nobili/villa_borghese

BIZZARRI, E. ZANUTTINI, A.: Villa Borgheselecollezioni e il parco, 1993, s. 57. ISBN 88- 7621-785-1.

 

Kategórie:

Podobné články