zdielať

Chráňme si vodu

voda - IMG 7499 scaled - Chráňme si vodu
Slovenské vody potrebujú pomoc Adriána Lukáčová

V rokoch 2018 a 2019 sa začali na Slovensku aj v celej Európe spúšťať kampane na záchranu vody. Kampaň #ProtectWater by mala viesť k postupnému dosiahnutiu zlepšenia stavu našich vôd do roku 2027. Na Slovensku máme mnoho riek, jazier, mokradí aj podzemných vôd, no viac ako polovica potrebuje záchranu. Snažiť sa zachrániť vodu môžeme všetci. Znečisťovanie nie je totiž iba o veľkých firmách vypúšťajúcich odpadové látky do vody, je to o každom jednom človeku, ktorý hodí špačok do kanála, obal z keksíka k jazeru, alebo vyleje olej do umývadla. Pomôcť vode môžeme naozaj všetci.

Zbierajme smeti

To, že odpadky sa nezahadzujú do prírody, ale do koša, by malo byť jasné každému. V roku 2020 by malo byť jasné každému aj to, že odpadky sa nehádžu do jedného spoločného koša, ale delia sa a recyklujú. Pokiaľ to budeme dodržiavať tak pomáhame vode aj prírode celkovo. Čas sa však nedá vrátiť a odpadky, ktoré sú vyhádzané vonku treba pozbierať. Aj keď vám určite napadne, prečo by ste mali zbierať, pokiaľ my samy nevyhadzujeme, povedzme si, že to robíme pre svoje deti a ich deti a poďme zbierať. Organizácie, ktoré sú sústredené na kvalitu vôd na Slovensku pravidelne organizujú akcie na zber odpadkov.

Nekontaminujme pôdu

Umývanie auta na záhrade, alebo v potoku, vylievanie oleja na zem, alebo do výlevky, hnojenie chemickými hnojivami – to všetko vedie ku kontaminácii vody. Je dôležité si uvedomiť, že pôda od vody nie je oddelená. Fungujú ako celok a keď kontaminujete pôdu, s veľkou pravdepodobnosťou kontaminujete aj vodu ( a opačne).

Informujme

Nebojte sa ozvať! Zavolajte kamarátov zbierať smeti. Povedzte babke, že olej sa len tak nevylieva do drezu. Rodičom spravte malú prednášku o recyklovaní. Sám sebe doprajte čas prečítať si oficiálnu stratégiu na záchranu slovenskej vody. Informácie nám nikto nevezme a ich posúvaním ďalej prispievame k lepšej budúcnosti.

Pokiaľ sa aktívne začnete zaoberať záchranou našich vôd, tak okrem zdravšej vody na Slovensku a dobrého pocitu, získate na akciách určite aj nových priateľov.

Zdroje:

www.euractiv.sk

www,nasavoda.sk

 

Kategórie:

Podobné články