zdielať

Pohyb – nutnosť v každom veku?

pohyb - bewakoof com official 218170 unsplash - Pohyb – nutnosť v každom veku?
Je pohyb potrebný v každom veku? Bewakoof

Dnes sa stále častejšie stretávame s tým, že ľudia v produktívnom veku začínajú na sebe pracovať. Mnohí z nich začínajú zaraďovať do svojho denného režimu prechádzky, pravidelné cvičenie i beh. Z hľadiska ich zdravotného stavu je to prínosné rozhodnutie. Pravidelný pohyb stojí za vyplavovaním hormónov šťastia, vďaka ktorým sa cítime lepšie a ani depresia u nás nemá šancu, pomáha zlepšovať pamäť, stav pleti a pôsobí aj na stratu telesného tuku.

pohyb - bruno nascimento 149663 unsplash 1024x683 - Pohyb – nutnosť v každom veku?
autor: bruno NascimentoPohyb je dôležitý v každom veku.

Napriek zjavným benefitom, je problémom kedy s pohybom začíname. Hoci si to neuvedomujeme, pravidelný pohyb nemá vplyv len na naše svaly, ktoré sú viditeľne pevnejšie, ale i na zdravie našich kostí. Kosť potrebuje pravidelné stimuly, aby mohla rásť, správne sa vyvíjať a obnovovať. Nedostatok pohybu sa prejavuje nie len nárastom telesnej hmotnosti ale i zhoršením stavu našich kostí. Je to jeden z problémov u detí, ktoré sa pravidelne nehýbu a to z toho dôvodu, že ich kosti sa správne nevyvíjajú. Ak sa dieťa nehýbe už od raného veku, nevytvárajú sa mu na kosti dostatočné úpony na svaly, kosť dostatočne nerastie a to sa v dospelosti prejavuje nielen nedostatočnou telesnou výškou ale i výskytom osteoporózy v nízkom veku.

Pohyb sa nedá v žiadnom smere nahradiť ani dohnať. Nepomôže kvalitná strava a nepomôže ani to ak sa jedinec rozhodne neskôr začať cvičiť, pretože škody už napáchané boli a kosť sa nevyvinula tak ako mala. Preto kráča v dnešnej dobe epidémia obezity tuku v ruke s úbytkom kostného tkaniva u mladej populácie a dokonca sa odhaduje, že vek, kedy sa vyvinie osteoporóza sa pri dnešnej populácii posunie až k hranici 35 rokov. Pohyb je nenahraditeľným stimulom pre rast kostí a pre vývin dostatočnej kostnej denzity. Zdravé kosti sa lámu oveľa ťažšie a ani vzniknuté zlomeniny nie sú tak zložité ako pri kostiach s riedkym kostným tkanivom.

pohyb - casey horner 487085 unsplash 684x1024 - Pohyb – nutnosť v každom veku?
autor: Casey HornerAk nezvládate zaradiť beh či cvičenie, začnite na začiatok aspoň s pravidelnou chôdzou.

Detský organizmus je mimoriadne plastický, ale nedokáže sa vyrovnať s nedostatkom pohybu, ktorý je dôležitý nielen pre vývoj svalov ale je nenahraditeľný i pri vývoji kostí. Ak zaradíme pohyb do svojho pravidelného rozvrhu v dospelosti, môžeme zlepšiť zdravie našich kostí a cítiť sa lepšie. Ak sme sa však v detstve hýbali príliš málo, nedokážeme tým dohnať vzniknutú medzeru. Preto je pravidelný pohyb v detskom veku rovnako dôležitý ako vyvážená a pestrá strava.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-exercise#section3

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424140

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28053920

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.