zdielať

Energia ukrytá v káve

Energia ukrytá v káve - coffee break 1291381 1920 - Energia ukrytá v káve

Káva je v našich končinách považovaná za veľmi populárny nápoj, ktorý má tú moc bojovať aspoň dočasne s únavou. Pripravuje sa z plodov kávovníku, ktoré sa pražia a neskôr melú. Úžasné povzbudzujúce účinky kávy sme neobjavili len my, ale jej vplyv na ľudský organizmus objavili už v Etiópii odkiaľ pochádza jej názov. Káva putovala stovky kilometrov až do Egypta a neskôr na Arabský polostrov, kde ju prvýkrát začali pestovať zámerne a miešať rôzne odrody kávovníka, ktorých kombinácie vytvárajú nezameniteľnú chuť, vôňu a pôžitok. Dnes je najväčším producentom kávy Brazília a hneď po nej Vietnam.

Energia ukrytá v káve - coffee 2225564 1920 1024x682 - Energia ukrytá v káve

Zdroj: pixabay.com

Okrem úžasných povzbudzujúcich účinkov a boji s únavou, ukrýva káva aj iné úžasné tajomstvá, o ktorých stojí za to hovoriť. Káva podporuje bdelosť a dokáže nás nakopnúť fyzicky aj mentálne vďaka tomu, že zabraňuje centrálnej nervovej sústave, aby sa upokojila. Kofeín, ktorý je zložkou kávy a ktorý patrí medzi jej najdôležitejšie zložky, pôsobí na nás ako stimulant, vďaka ktorému sa naše telo aj naša myseľ udržujú stále v pohybe.

Nielen povzbudenie je tajomstvom ukryté vnútri kávových zŕn. Káva obsahuje obrovské množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú spomaľovať starnutie a bojujú s jeho prvými známkami, ktoré sa podpisujú na pokožke. Veľmi účinný je aj peeling z kávových zŕn, ktorý sa mieša s hnedým trstinovým cukrom – jeho aplikácia pomáha udržať pokožku jemnú a pevnú a dokáže si výborne poradiť s celulitídou, ktorá trápi nejednu dámu. Peeling pripravený z cukru, kávovej usadeniny a lyžice kokosového oleja je skvelou alternatívou k bežne dostupným produktom, ktoré nájdeme na policiach drogérii a parfumérii. Výhodou je, že domáce peelingy neobsahujú množstvo umelých chemických zlúčenín, ktoré môžu pokožku zbytočne dráždiť a alergizovať.

Energia ukrytá v káve - coffee 3115823 1920 1024x683 - Energia ukrytá v káve

Zdroj: pixabay.com

Ak bojujete s nadbytočnými kilogramami, konzumáciou kávy môžete skvelo povzbudiť pomalý metabolizmu. Účinky kávy na pomalý metabolizmus sú známe už naozaj dlhú dobu – jedna šálka pomôže telu spaľovať kalórie niekoľkokrát rýchlejšie.

Napriek tomu, že ohľadne kávy sa točí množstvo povier, ktoré hovoria o jej škodlivosti, samotná káva v rozumnej miere škodlivá nie je. Pozor si však treba dať na to, aby sme jej nepili zbytočne veľké množstvo, ktoré môže na organizmus pôsobiť toxicky. Veľmi dôležitým aspektom je aj kvalita kávy, pretože len kvalitná káva ma vyššie spomenuté účinky. Pri menej kvalitných produktoch môžete cítiť chvíľkové povzbudenie, ktoré sa však vzápätí stráca.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode