zdielať

Sabotujete svoje vzťahy? Čo s tým?

vzťahy - eric ward 7KQe 8Meex8 unsplash scaled - Sabotujete svoje vzťahy? Čo s tým?
Sabotáž nie je "testovanie" vzťahu, ale ničenie. Eric Ward

Poznáte tie filmy o dvoch ľuďoch, ktorí sa do seba zaľúbia a následne jeden z nich spraví nejakú hlúposť a tento vzťah sabotuje? Vždy si povieme, že prečo to robí! A hneváme sa na túto postavu, ktorá akoby nezmyselne zahodí svoje šťastie. Hovoríme si, že to dávajú do filmov, lebo vo filmoch musí byť zápletka. Pravdou však je, že veľké percento ľudí svoje vzťahu sabotuje v skutočnom svete. Ak máte záujem si pozrieť sabotáž vzťahov odporúčame The Mindy Project – seriál na Netflixe. Vráťme sa však do reality – ako si sabotujeme vzťahy a ako s tým prestať?

Čo je to tá sabotáž? Je to seba-zničujúce správanie vo vzťahoch a mimo nich, ktoré zabraňujú aby vzťah prospieval a fungoval. Sabotáž vo vzťahoch je väčšinou obranný typ správania sa. Pokiaľ sabotáž vzťah zničí, potvrdíme si našu pravdu, že vzťah nefunguje. Pokiaľ vzťah sabotáž prežije, máte pocit, že je to malé víťazstvo „testovania“  vzťahu. Pravdou však je, že sabotáž nič netestuje, ale ničí a naštrbuje medziľudské vzťahy. Prípadne Vám zabraňuje nejaký vzťah vôbec začať.

Ak robíte niečo z týchto troch bodov, je veľmi pravdepodobné, že svoj vzťah sabotujete:

  1. Defenzívne sa správate. Hnevom a agresiou reagujete na zdanlivú hrozbu. Neprirodzene si chránite svoju sebaúctu. Dôvodom môže byť nízke sebavedomie, zlé skúsenosti, alebo strach z odmietnutia. Bojíte sa tak veľmi, že Vám partner zlomí srdce, že neoprávnene agresívne a hnevlivo reagujete.
  2. Problémy s dôverou. Neveríte partnerovi a bez dôvodu kontrolujete kam chodí, či Vám neklame, alebo kontrolujete u jeho/jej kamarátov ako sa správal a čo o Vás hovorí. Rozhodnutie, že nebudete partnerovi dôverovať a všetko budete preverovať robíte aby ste predišli nevere, alebo klamaniu.
  3. Správanie, ktoré súvisí s nedostatkom skúseností. Je to správanie, keď si neuvedomujete, že druhému tým môžete ublížiť, alebo škodíte aj sám sebe. Žiť vo vzťahu sa musíte naučiť.

Čo sa s tým dá urobiť?

  • Musíte vedieť kto ste a čo ste si odniesli (pozitívne aj negatívne) z predošlých vzťahov s ľuďmi. Buďte k svojmu partnerovi úprimní o svojich obavách.
  • Nenechať sa unášať svojimi očakávaniami. Uvedomte si, že Váš partner je tiež človek s očakávaniami a skúste sa s ním porozprávať čo očakáva on a čo očakávate Vy. Nečakajte, že Vám bude čítať myšlienky a správať sa tak ako si predstavujete vo svojich snoch.
  • Komunikácia je základ. Snažte sa byť flexibilný a porozumieť svojmu partnerovi pri riešení konfliktov.
  • Verte, že môžete mať zdravý vzťah a byť milovaný!

Zdroj: getpocket.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode