zdielať

Zdravá pečeň – najlepšia detoxikácia

pečeň - natasha spencer  hH0dC6A FM unsplash - Zdravá pečeň – najlepšia detoxikácia
Zdravá pečeň - najlepšia detoxikácia. Natasha Spencer

Žijeme v dobe, kedy sa naše hriechy v oblasti stravovania snažíme ospravedlniť detoxikačnými programami, ktoré nás majú vráti späť na cestu zdravého stravovania. Zabúdame však na to, že náš organizmus je veľmi premysleným systémom, ktorý je vybavený i vlastným detoxikačným orgánom. Pečeň sa stará o odstraňovanie škodlivých a toxických látok z nášho tela a v nadnesenom význame predstavuje obrovskú čističku, ktorá sa stará o dokonalý chod a pravidelné odstraňovanie škodlivín. Problémom je, že hektický životný štýl a nezdravé návyky ako je pitie alkoholu, fajčenie či nevyvážená strava stoja za problémami s pečeňou. Pečeň však svoju záťaž a to, že nefunguje ako má, dáva len v zriedkavých prípadoch najavo bolesťou v brušnej dutine.

pečeň - joanna kosinska B43a FPxYqU unsplash 1024x682 - Zdravá pečeň – najlepšia detoxikácia
autor: Joanna KosinskaPečeň je hlavným orgánom zodpovedným za detoxikáciu.

Jedným z prvých príznakov toho, že niečo s pečeňou nie je v poriadku sú zmeny vo vylučovaní a nezdravé zafarbenie moču. V bežných dňoch, kedy dodržiavame doporučený pitný režim je moč číry, ale akonáhle sa prejavia problémy s pečeňou, jeho farba sa mení na hnedú. Rovnako nastávajú i zmeny na pokožke. Pokožka najčastejšie odráža najviac ochorení vnútornej sústavy a ochorenia pečene nie sú výnimkou. Svrbenie ale i škvrny sú indíciou k návšteve lekára.

Zdravie svojej pečene nemusíte posilniť len extrémne drahými kúrami, ktoré váš rozpočet oberú o peknú kôpku financií. Zdravie pečene podporí vyrovnaný pitný režim a strava bohatá na zdravé tuky a komplexné sacharidy. Okrem toho môžete do svojej rutiny zaradiť i čaj obsahujúci bylinu s názvom Pestrec mariánsky. Mnohé štúdie sa však odkazujú na fakt, že príprava čaju ničí účinne látky v byline a tak je dopad čaju na regeneráciu pečene veľmi malý. V tomto prípade môžete staviť na užívanie sušenej rozdrvenej bylinky.

pečeň - alice pasqual xdD x2Y2SPI unsplash 683x1024 - Zdravá pečeň – najlepšia detoxikácia
autor: Alice PasqualPomocou pri problémoch s pečeňou môže byť i užívanie drvených byliniek.

Pečeň je dôležitým orgánom s mnohými funkciami a nesprávny životný štýl sa na nej podpisuje naozaj výrazne. Ak pociťujete často únavu či svrbenie pokožky, je najvyšší čas zamerať sa na to, či je vaša pečeň v poriadku.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.