zdielať

Ako deti ste sa jej báli, teraz môže pomôcť ku krásnym vlasom

žihľava - bakd raw by karolin baitinger P5hO 3MtbPk unsplash scaled - Ako deti ste sa jej báli, teraz môže pomôcť ku krásnym vlasom
Žihľava sa postará o vaše krásne vlasy. unsplash.com

Väčšina z nás si pamätá na rastlinku, ktorá nám často otravovala a znepríjemňovala detstvo. Málokto však vie o jej pozitívnych účinkoch na zdravie. Žihľava je jednoducho zázrak.

Žihľava je viac ako len nepríjemná burina, ktorej sa bojíme už od detstva. Táto rastlina ja prírodným liekom, za ktorý nemusíte platiť. Ak vás popŕhli, nemusíte byť smutní. Práve naopak, buďte skôr vďační, nakoľko silno pomáha proti reume. Má mnoho účinkov pre zdravie a vďaka tomu sa často využíva:

  • Žihľava má mnoho pozitívnych účinkov pre rast vlasov. Odborníci odporúčajú každý deň umývať si vlasy žihľavovým odvarom.
  • Pozitívne účinky má aj na pečeň a žlčník, pôsobí proti bolestiam hlavy.
  • Pomáha pri zápale močových ciest – nakoľko je močopudná, rýchlejšie uľaví od bolesti.
  • Pitie žihľavy pomáha prečistiť krv a tým bojuje proti akné na tvári.
  • Má antialergické účinky, takže pomáha proti sezónnym alergiám či sennej nádche.

žihľava - paul morley rqfnrOp2aeA unsplash scaled - Ako deti ste sa jej báli, teraz môže pomôcť ku krásnym vlasom
autor: unsplash.comMôžete ju primiešať do šalátov, ale aj uvariť si čaj.

Ak si chcete vlastnoručne naoberať túto bylinu, najlepšie obdobie je od marca do augusta, pretože vtedy je mimoriadne šťavnatá. Na zber si nezabudnite zobrať so sebou rukavice, aby ste sa nepopŕhlili. Po spracovaní listov už listy žihľavy nepŕhlia a dajú sa zjesť bez problémov. V kuchyni ju môžete využiť do preženice, prípadne ju dajte do zeleninového šalátu.

V domácnosti ju môžete využiť na čaj, tinktúru, sirup či kúpeľ. Ak sa bojíte vyskúšať ju pri varení, môžete ju vyskúšať v kozmetike. Mnoho produktov sa vyrába priamo s touto bylinkou alebo jej zmesou s inými bylinami či plodinami,

Kategórie:

Podobné články