zdielať

Výživové doplnky – predstavujú zbytočnú investíciu?

výživové doplnky - halgatewood com uo7xJIV4Awk unsplash scaled - Výživové doplnky – predstavujú zbytočnú investíciu?
Oplatí sa investovať do výživových doplnkov? HalGatewood.com

Dnes na nás výživové doplnky striehnu na každom rohu. Sľubujú nám krásne vlasy a pevné nechty, presviedčajú nás o lepšej nálade i trávení. Pomaly sa však učíme byť voči nim skeptickí. Naozaj pomáhajú, alebo sú len veľmi dobre vymysleným marketingovým trikom? Pravdou je, že výživové doplnky sú určené na dopĺňanie mikroživín – vitamínov a minerálov. Ak pravidelne prijímame pestrú a vyváženú stravu, nie je potrebné siahnuť po nich, však? Nie je to však celkom pravda a zbytočnosť výživových doplnkov dnes patrí medzi jeden z najväčších mýtov zdravého životného štýlu. Dnes vám o tom prezradíme viac. 

Prečo potrebujeme výživové doplnky? 

Pestrá a vyvážená strava je samozrejme skvelým začiatkom. Na problematiku zdravého životného štýlu sa však v prípade výživových doplnkov musíme zamerať oveľa viac. Trpíte chronickým ochorením alebo pravidelne užívate lieky v podobe antikoncepcie, antidepresív či iných liečiv? V tom prípade vám pravidelné užívanie niektorých doplnkov výživy môže pomôcť pri zlepšení zdravotného stavu. 

Vedecké štúdie sa momentálne zaoberali napríklad vplyvom užívania horčíka a vitamínov skupiny B u ľudí s cukrovkou 2. typu. Táto kombinácia mikroživín znižuje rizikové faktory, ktoré sú zodpovedné za prepuknutie kardiovaskulárnych ochorení. Prijímanie určitých doplnkov môže byť prospešné i pre starších ľudí, ženy užívajúce antikoncepciu alebo ženy, ktoré momentálne koja. Rovnako je prospešným krokom zaradiť doplnky výživy vtedy, keď prechádzate psychicky náročným obdobím alebo intenzívnym fyzickým tréningom. 

výživové doplnky - christina victoria craft WHSnkIwWpec unsplash 1024x684 - Výživové doplnky – predstavujú zbytočnú investíciu?
autor: Christina Victoria CraftNaša populácia je zaťažená deficitom niektorých dôležitých látok.

Čo si z toho vziať? 

Doplnky výživy sa rozhodne neoplatí zatracovať. Naša populácia je mimoriadne zaťažená nedostatkom horčíka, zinku, vitamínov skupiny B i vitamínu D. Vyplýva z toho množstvo zdravotných komplikácií vrátane oslabenej imunity. Užívanie vitamínových doplnkov môže mnohým ľuďom pomôcť žiť zdravší a spokojnejší život. Hoci je zdravá a vyvážená strava nepochybným základom, výživové doplnky a vitamíny vám môžu pomôcť tiež. 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.