zdielať

Čo sú to Antioxidanty?

Čo sú to Antioxidanty? - blueberries 2270379 1920 - Čo sú to Antioxidanty?

O antioxidantoch dnes čítame na obaloch kozmetiky či v zložení potravín. Píše a hovorí sa o nich často, napriek tomu len máloktorý človek pozná ich skutočný význam. Antioxidant je látka, ktorá náš organizmus zbavuje kyslíkatých molekúl, ktoré vznikajú metabolickými procesmi. Čo to však znamená?

 

Antioxidant je zlúčenina, ktorej prítomnosť v potravinách nemôžeme hodnotiť inak ako kladne. Má pozitívny vplyv na ľudský organizmus – pomáha organizmu bojovať s chorobami a je dokázané, že antioxidanty majú dôležitú úlohu aj v boji proti niektorým druhom rakoviny, spomaľujú starnutie a zlepšujú zdravotný stav.

Z biochemického hľadiska je ľudské telo obrovský komplex, v ktorom súbežne prebieha veľmi veľa procesov. Veľké percento z týchto procesov potrebuje nutne k svojmu fungovaniu kyslík alebo sa kyslík počas týchto procesov uvoľňuje. Avšak, napriek tomu, že kyslík je zlúčenina, bez ktorej by život na našej planéte nemohol fungovať a neprežil by bez neho žiadny človek, kyslík sa v našom tele správa veľmi reaktívne a zvykne narušovať rôzne tkanivá alebo sa zabudováva do zlúčenín, v ktorých nemá čo robiť. Mnohé hypotézy tvrdia, že práve kyslíkové zlúčeniny sú zodpovedné za starnutie organizmu a vo veľkom množstve môžu byť spúšťačom rôznych chorôb. Naše telo má prirodzené systémy ako zatočiť s kyslíkovými radikálmi, ale tie nie vždy musia byť účinné a žiadny z nich nefunguje na 100%.

Čo sú to Antioxidanty? - chocolate 183543 1920 1024x683 - Čo sú to Antioxidanty?
Zdroj: pixabay.com

Antioxidanty môžu byť vitamíny, rôzne bielkoviny a enzýmy, ktoré si s kyslíkovými zlúčeninami a oxidačným stresom, ktorý tieto zlúčeniny spôsobujú, vedia poradiť. Odbúravajú ich obsah v organizme a tým nám pomáhajú chrániť sa napríklad pred Alzheimerovou chorobou či ochoreniami obehovej sústavy a srdca. Medzi najznámejšia antioxidanty patrí napríklad kyselina askorbová známa aj ako vitamín C, vitamín A či kyselina citrónová.

Čo sú to Antioxidanty? - green tea 2356764 1920 1024x678 - Čo sú to Antioxidanty?
Zdroj: pixabay.com

Najväčšie množstvo antioxidantov obsahuje kvalitný zelený čaj, surové ovocie a zelenina a kvalitná horká čokoláda. Vysoký podiel antioxidantov nemusíme hľadať len v tropickom ovocí s krkolomnými názvami – skutočne vysoký podiel antioxidantov obsahujú najmä čučoriedky či brusnice, ktoré bežne rastú v našich slovenských lesoch. Nie nadarmo sa hovorí, že jedno jablko denne uchráni človeka pred väčšinou chorôb – jablká sú plne vlákniny, ktorá priaznivo vplýva na náš tráviaci trakt. Ak nám skutočne záleží na kvalitnom a vyváženom jedálnom lístku mali by sme sa sústrediť najmä na surové ovocie a zeleninu, ktoré majú v sebe nielen vysoký obsah antioxidantov ale aj iných výživných látok.

 

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode