zdielať

Nad Transformermi sa poriadne zmráka

Nad Transformermi sa poriadne zmráka - transformers age of extinction - Nad Transformermi sa poriadne zmráka
Zrejme sa blíži koniec Transformerov. Paramount Pictures

Séria, doteraz, piatich filmov o Transformeroch má svoju pevnú základňu priaznivcov, ale aj odporcov. Spočiatku režisér Michael Bay ponúkol priam úžasnú oku lahodiacu adaptáciu hračiek, ktoré milujú deti po celom svete. Každý bol zvedavý na bombastickú akciu a veľkých robotov, ktorí po prvýkrát ožijú na filmovom plátne. Prvý film urobil navyše zo Shiu LaBeofa a Megan Fox prvotriedne hviezdy. Druhý film už toľko nadšenia nezožal, asi aj preto, lebo bol pozliepaný veľmi rýchlo. Scenár bol údajne napísaný za dva týždne a celá príprava prebehla veľmi rýchlo a na poslednú chvíľu. Fox po tomto filme ukončila svoje účinkovanie pre nezhody s producentom Stevenom Spielbergom. V treťom filme, ktorý mal napraviť reputáciu ju nahradila Rosie Huntington, ktorá mala úlohu byť tam za okrasu. O hereckom talente nemôže byť ani reč.

Stále sa však opakoval ten istý scenár. Obrovský nepriateľ, koniec sveta za rohom a Michael Bay po troch pokračovaniach tak trochu začal vykrádať samého seba. Prázdne miesta vyplnil bombastickými efektami, ktoré nafukovali rozpočet do astronomických výšin. Tie však štúdio Paramount s radosťou platilo, keďže každý film bez problém buď zdolal alebo sa priblížil k miliarde dolárov. Tretí film reputáciu čiastočne napravil a „uzavrel“ pôvodnú trilógiu.

Nastal čas na príchod štvrtého filmu Age of Extiction. Vymenilo sa celé obsadenie, roboti nie. Hlavným hrdinom sa stal Mark Wahlberg a pointa zostávala stále rovnaká. Avizovaný reštart sa nekonal. Stúpol rozpočet, pribudla vata a divákom bohate stačili monumentálne súboje obrích robotov.

Piate pokračovanie – Last Knight – zožalo najväčšiu vlnu kritiky. Nič to však nemenilo na tom, že mal doteraz najväčší rozpočet a pokoril miliardu. Narástla aj stopáž a diváci čoraz dlhšie sedeli v kine a nevadilo im, že pointa visí vo vzduchprázdne. Dôležitejšie boli efekty a vlastne o tom celá séria bola. Priniesla skvelú akciu, skvelé efekty. Viac nič. Bay zabrúsil do Artušovskej mytológie, aby vysvetlil prečo sa opäť – šokujúco – objaví xkrát omieľaný obrovský nepriateľ.

Paramount dokonca chcel vyprodukovať až desať pokračovaní s približne dvojročným rozostupom. Bay už odmietol režírovať, chcel byť len konzultant. Teraz sa plány menia. Žiarivá budúcnosť sci-fi vaty sa konať nebude. Tento rok stihne do kín prísť ešte prvý spin-off film o Bumblebeem a to bude asi všetko. Siedme pokračovanie dostalo stopku a záhadne zmizli aj ostatné plány na filmy z tohto univerza. Namiesto nich štúdio avizuje rôzne iné premiéry. Je to koniec Transformerov ako ich diváci poznajú?

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode