zdielať

Ženy v zamestnaní – sú v nevýhode?

sexizmus - markus spiske WqhTMspO e8 unsplash scaled - Ženy v zamestnaní – sú v nevýhode?
V zamestnaní na pohlaví nemôže záležať Markus Spiske

Sexizmus na pracovisku. Nejde iba o obťažovanie, ale aj o iné veci, ktoré znevýhodňujú ženy. Môže sa nám zdať, že sú to zanedbateľné rozdiely, no keď však príde na čísla a štatistiky, zistíme, že rozdiel je stále obrovský. Ako sa cítite v práci vy? Cítite rozdiel medzi tým ako sa šéf správa k Vám a ako sa správa ku kolegom opačného pohlavia? Obťažuje Vás niekto? Spozorovali ste, že keď máte deti berú Vás ako menej kompetentné? Ženy sú stále v nevýhode. Inštitúcie, zamestnávetelia aj jednotlivci musia zapracovať na eliminovaní rodových rozdielov na pracovisku.

Čo je sexizmus? Sexizmus je viera, že základná podstata mužov a žien je rozdielna a tak je rozdielna aj ich úloha v spoločnosti. Z toho vznikol dojem, že jedno pohlavie je nadradené druhému. Sexizmus vytvoril z pohlavia relevantný fakt. Si muž tak musíš to, čo žena zas nemôže. Tieto stereotypy sú hierarchické. vytvárajú hierarchiu kde sú muži nadradení ženám. Dnes sme si však všetci rovní (nie rovnakí) a preto by sme mali stereotypy, ktoré niekoho znevýhodňujú, eliminovať.

Čo nám hovoria čísla? Napriek tomu, že v Európskej Únii je mnoho pravidiel a nariadení ako sa sexizmu vyhýbať, je to aj na jednotlivých spoločnostiach a manažéroch ako v takýchto situáciách reagujú. Záleží tiež ako majú nastavenú firemnú politiku. Podľa Európskeho inštitútu rodovej rovnosti sú platy žien v priemere menšie o 16% oproti platom mužov. Ženy sa nerady hlásia na pozície, kde zamestnávateľ vyžaduje súťaživosť až agresiu, nie preto, že by súťaživé neboli, ale automaticky si myslia, že ich na takú pozíciu nevyberú. Je tiež dokázané, že ženy na pracovisku často krát nedostávajú žiadne hodnotenie, alebo veľmi neurčité aj keď si ho vypýtajú. Tiež dostávajú menej ponúk na povýšenie (všeobecne si zamestnávatelia často myslia, že ženy sú spokojné tam kde sú a vyššie platy, alebo lepšie miesta jednoducho nepotrebujú a nechcú). Tiež ženy v zamestnaní často dostávajú úlohy, ktoré s ich prácou priamo nesúvisia, alebo nie sú také, aby viedli k povýšeniu. Často dostanú úlohu, kde ide o dobro všetkých (napríklad naplánovať firemnú párty, alebo zabezpečiť mlieko do kávy – aj na pozíciách IT a manažérskych). ženy často tieto rozdiely neberú osobne, lebo sú od malička na to zvyknuté. Odzrkadlí sa to však na ich kariére.

Čo môžeme robiť? Jednoznačne sa ozvať. Tieto stereotypy sú také zakorenené v našich mysliach, že Váš manažér si ich možno ani neuvedomuje. Skúste sa s ním porozprávať. Pokiaľ ste muž, postavte sa za vašu kolegyňu ak vidíte, že je znevýhodňovaná, alebo sú jej priraďované úlohy, ktoré nepatria do náplne jej práce. Zamestnávateľ by sa pri finančnom ohodnotení pracovnej pozície, náplni práce, povýšení a rozdeľovaní úloh nemal pozerať na to, či ide o ženu alebo muža. Dôležité je to, o akú pracovnú pozíciu ide a ako si daný zamestnanec plní svoje povinnosti.

 

Zdroj: www.eige.europa.eu

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode