zdielať

Chcete vidieť Kodaň ako na dlani? Navštívte druhú najvyššiu vyhliadku Vor Frelsers Kirke

kodaň - kopenhagen vor frelsers kirke blick auf die stadt 1024x682 1 - Chcete vidieť Kodaň ako na dlani? Navštívte druhú najvyššiu vyhliadku Vor Frelsers Kirke

Výhľad na celú Kodaň a krásna architektúra. To všetko ponúka kostol Vor Frelsers Kirke so špirálovitou vežou, ktorý láka ročne tisíce turistov z celého sveta.

Kodaň patrí podľa mnohých ľudí medzi najkrajšie miesta Európy. Je mnoho atrakcií, pre ktoré sa oplatí navštíviť ju. Jedným z nich je kostol, ktorý ponúka zážitok na celý život.

Keď sa chcete dostať úplne hore na vežu, čaká vás výstup približne 400 schodov. Vo vnútri pôjdete najskôr klasickými schodmi, ktoré sú na konci strmé a náročnejšie na výstup pre starších ľudí či deti. Posledných 150 schodov prejdete vonkajškom. Ide o druhú najvyššiu vyhliadku v Kodani s výškou takmer 85 metrov. Panoramatický výhľad na celú Kodaň si určite zamilujete. Počas dobrej viditeľnosti môžete vidieť aj Švédsko a spojnicu s Dánskom – most Oreund.

Vrchol veže zdobí zemeguľa s 3 metre vysokou postavou Krista. Túto postavu zdvihli námorníci na vežu 26. apríla 1750. Celý tento deň bol veľká udalosť a vtedajší kráľ Frederik vystúpil až na vrchol a mával svojim občanom. Z námestia sa ozvalo 27 delostreleckých salv.

kodaň - Snimka obrazovky 2024 03 23 101855 1024x676 - Chcete vidieť Kodaň ako na dlani? Navštívte druhú najvyššiu vyhliadku Vor Frelsers Kirke
autor: Home of travelVeža je z obdobia 18. storočia.

Veža má štvorcový pôdorys, ktorý neskôr prechádza do šesťuholníka. V mieste prechodu sú uložené sochy evanielistov Matúša, Marka, Lukáša a Jana. Vežu navrhol navrhol architekt Lauritz de Thurah a považuje sa za jeho najväčšie architektonické dielo.

Medzi zaujímavosti o veži patrí, že sa zapáčila aj Julesovi Vernovi a spomína ju vo svojom diele Cesta do stredu zeme.

Podľa neoficiálnych štatistík vystúpi na vežu ročne až 200 tisíc turistov. Počas veterného a daždivého počasia je veža uzavretá kvôli bezpečnosti hostí.

 

Kategórie:

Podobné články