zdielať

Ako chrániť pokožku počas leta

leto - mohamed nashah 4NgesU9aooQ unsplash scaled - Ako chrániť pokožku počas leta

Bronzové opálenie sa stalo jedným zo symbolov modernej krásy. Kým v minulých storočiach sa ženy pýšili predovšetkým porcelánovou pleťou, pre ktorú boli ochotné urobiť všetko vrátane užívania jedovatých látok v podobe arzénu, dnes máme opačný extrém. Nadmerné opaľovanie a využívanie solárií pomalými krokmi ústi k tvorbe nádorov kože. S rakovinou kože sa v posledných rokoch stretávame naozaj často a osveta prináša prvé ovocie v podobe pravidelného kontrolovanie znamienok. Ako však vzniká rakovina kože a čo ju podnecuje?

leto - jason blackeye R5rVLQZ8hG8 unsplash 1024x683 - Ako chrániť pokožku počas leta
autor: Jason BlackeyeTelové mlieko s ochranným faktorom je základ.

Koža je najväčší orgán nášho tela

Koža je tvorená nieľkoľkými typmi kožných buniek, z ktorých každý typ má svoju funkciu (krytie, akumulácia pigmentu, vylučovanie,…). Naše telo má úžasnú schopnosť obnovovať sa, preto pri spálení pokožky slnečnými lúčmi vznikajú nové bunky, ktoré nahradia miesto tých poškodených. Celá situácia vyzerá jednoducho, my však musíme viac do hĺbky. UV žiarenie je známe pre svoje mutačné vlastnosti. Mení genetickú informáciu našich buniek a stojí za vytváraním celého radu chýb, ktoré znemožňujú správne fungovanie buniek. Veľká časť poškodených buniek zanikne, sú tu však i také, ktoré ostávajú. Tie sa začínajú nekontrolovateľne deliť a vzniká nádor.

leto - ethan robertson SYx3UCHZJlo unsplash 1024x683 - Ako chrániť pokožku počas leta
autor: Ethan RobertsonLeto je obdobím nových zážitkov, nesmieme však zabúdať na ochranu zdravia.

Ako rýchlo dochádza k vzniku poškodených buniek, ktoré predstavujú základ nádorov?

Nebezpečné sú akútne popáleniny od slnka, ktoré vnímame ako extrémne citlivú a červenú kožu, ktorá sa začne po čase lúpať. medzi akútnymi popáleninami a vznikom nádorov kože bola v minuloti dokázaná priama súvislosť. Na druhej strane je však nebezpečné i dlhodobé vystavovanie pokožky slnečným lúčom. Nádor môže postupne vznikať v horizonte 10 až 20 rokov. Nádory, ktoré vznikli v dôsledku dlhodobého a chronického poškodenia, sú oveľa častejšie.

Ako chrániť svoju pokožku?

Samozrejmosťou sú opaľovacie krémy so silným ochranným faktorom. Dôležité je však i vyvarovať sa pobytu na priamom slnku medzi 10. až 16. hodinou, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Hoci je bronzová pokožka považovaná za krásnu, nie každý si ju môže dovoliť. Rovnako ako tomu bolo v minulom storočí i teraz sa musíme rozhodnúť či je pre nás dôležitejšia krása, alebo naše zdravie.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.