zdielať

Bazilika Notre-Dame de Nice – spojenie duchovného sveta s francúzskym dizajnom

nice - IMG 5352 - Bazilika Notre-Dame de Nice – spojenie duchovného sveta s francúzskym dizajnom
Ingrid Hudecová

Nádherná bazilika, ktorá sa nachádza na najhektickejšej ulici mesta Nice – Jean Médecin je zdrobneninou, ktorej „originál“ sa nachádza v Paríži.

Bazilika Notre Dame de Nice, bola postavená v priebehu 19. storočia. Je to rímskokatolícka bazilika, ktorá sa nachádza v centre mesta a je postavená v neogotickom architektonickom štýle. Navrhol ju architekt Louis Lenormand, ktorý sa rovnako zaslúžil aj o výstavbu Monackej katedrály. Už na prvý pohľad sa hlavnou dominantou stávajú dve štvorcové veže.

 

Táto mohutná stavba stojí určite za návštevu najmä vďaka svojim architektonickým detailom, úžasným farebným vitrážam, ktoré sú nesmierne pôsobivé. Inšpiráciu je možné nachádzať nielen v Parížskej, ale aj v rímskokatolíckej Katedrále svätého Mórica (franc. Cathédrale Saint-Maurice d‘Angers).  Nachádza sa v meste Angers. Bazilika Notre-Dame v Nice prepája románsky a gotický štýl a tým kreuje vizuálne umelecké dielo, v ktorom je možné badať reflexiu diferentných vplyvov, ktoré formovali proces samotnej výstavby.

nice - IMG 5354 772x1024 - Bazilika Notre-Dame de Nice – spojenie duchovného sveta s francúzskym dizajnom

Bežne sa v nej konajú bohoslužby, no priestor slúži aj na „kultúrne“ eventy. Pôvodným zámerom výstavby bolo postaviť a tým  profilovať Nice viac do francúzskeho štýlu, nakoľko gotické stavby boli typicky francúzske. Najvýraznejším detailom z vonkajšej strany je rozetové okno, na ktorom sa nachádzajú výjavy Nanebovzatia Panny Márie. Je teda evidentné, že táto stavba neplní iba estetickú funkciu, ale je odrazom hlbokej duchovnej symboliky, ktorá je ukrytá v jej dizajne.

Nemôžeme sa preto čudovať, že baziliku denne navštívi obrovské množstvo návštevníkov, ktorí obdivujú jej impozantnú fasádu, zdobenú rôznorodými zaujímavými dekoratívnymi prvkami, ktoré sú fúziou dizajnu a duchovného sveta.

 

Zdroj:

https://www.top-paris-hotels.com/fr/notredame-nice.html

Kategórie:

Podobné články