zdielať

Z mesta snov na Cypre sa stalo mesto duchov

Z mesta snov na Cypre sa stalo mesto duchov - shutterstock 448391410 - Z mesta snov na Cypre sa stalo mesto duchov
Okolo schátralých budov sú postavené vysoké múry, ktoré prísne  strážia vojaci. shutterstock.com

Smutný príbeh, ktorý zasiahol turistické centrum Varosha na Cypre pozná málokto. Toto malé mesto je už viac ako 40 rokov kvôli turecko- cyperským nezhodám opustené a v súčasnosti ho mnohí turisti nazývajú mestom duchov. 

Severocyperská turecká republika často nazývaná aj Severný Cyprus je nezávislý štát, ktorý leží na severnej časti ostrova Cyprus. Medzinárodne je uznávaný iba Tureckom. Táto časť ostrova vyhlásila svoju nezávislosť v roku 1984, pričom v roku 2004 bolo referendum, ktoré sa neúspešne snažilo zjednotiť ostrov.

Mesto, ktoré doplatilo na politickú situáciu

V 70. rokoch ostrov Cyprus vďaka svojej polohe v Stredomorí a krásnym plážam rozkvet. V roku 1974 sa Gréci pokúsili štátnym prevratom pripojiť Cyprus ku Grécku. Odpoveď zo strany Turkov nenechala na seba čakať. Behom pár dní sa objavili turecké jednotky.

Zaútočili na  vychytenú oblasť Varosha, ktorá leží v meste Famagusta. Práve táto štvrť mala najkrajšie pláže a vychytené hotely a bola veľkou konkurenciou pre Monako či Saint Tropez. Turisti z celého sveta boli ochotní zaplatiť obrovské peniaze, len aby tu prežili pár dní. Keď turisti počuli čo sa deje vo vnútrozemí, zostali v nepokoji. Keďže išlo o mesto, ktoré patrilo Grékom, báli sa, že ich tam môžu zajať. Turci však začali mesto bombardovať. Turisti v snahe zachrániť svoj život sa rozbehli preč, pričom si neuvedomovali, že svoje predmety už nikdy neuvidia. V dôsledku nebezpečnej situácie zostali v hoteloch na stoloch taniere s jedlami, či zhrdzavený žeriav, ktorý mal slúžiť na dostavanie hotela.  Následne sa uistili, že celé mesto je prázdne bez spokojných turistov a oplotili ho, aby sa vyhli zvedavým pohľadom.

Z mesta snov na Cypre sa stalo mesto duchov - shutterstock 447864499 - Z mesta snov na Cypre sa stalo mesto duchov
Zdroj: shutterstock.com

 

Mohlo to byť vysnívané letovisko

Mnohí z nás by si mohli myslieť, že po viac ako 40 rokoch je letovisko opäť plné života a spokojných turistov. Smutné je, že v súčasnosti je časť Varosha prázdna.  Okolo schátralých budov sú postavené vysoké múry, ktoré prísne  strážia vojaci. Vojaci majú povolené za neoprávnený vstup udeliť pokutu, ale aj zajať turistov. Toto je jeden z dôvodov, prečo na internete nie je dostupných veľa fotografií a videí z tejto oblasti. V prípade, že sa turista priblíži, začnú ho upozorňovať, aby sa vzdialil.

V areáli sa nachádzajú schátralé luxusné hotely. V týchto priestoroch má svoj hotel aj Britská kráľovská rodina či Sophia Lauren.  Mnoho ľudí, ktorí navštívili túto oblasť hovorí, že je škoda ako dopadlo toto mesto. Mesto Varosha leží na pláži s pozvoľným vstupom do mora, ktoré má nádhernú tyrkysovú farbu ako v Karibiku.

Prekvapivé je, že neďaleko stráženého územia stojí hotel. V minulosti ponúkali dovolenku v tomto hoteli aj slovenské cestovné kancelárie. Dovolenkári však mali nepríjemné pocity vedľa tohto mesta a preto ho odstránili z ponuky. Napriek tomu patrí návšteva tohto mesta medzi obľúbené fakultatívne výlety turistov na Cypre.

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode