zdielať

Prechladnutie – pohroma jesenných dní

prechladnutie - julian paolo dayag WIZS 4X4XG4 unsplash - Prechladnutie – pohroma jesenných dní

Jesenné obdobie sa vo všeobecnosti známe nárastom chorobných stavov. Prechladnutie sa skrýva za každým rohom a vírusy aj baktérie sa pomocou kvapôčkovej infekcie šíria veselo ďalej. Prvými príznakmi prechladnutia je bolesť hlavy, bolesť hrdla a samozrejme upchatý nos, ktorý je problémom najmä v prípade, že sa chceme v noci pokojne vyspať. Viete o tom, každý rok ochorieme najmenej raz a pri deťoch v škôlkach a v školách sa toto číslo rapídne zvyšuje? Ako s prechladnutím bojovať?

Na začiatku sme spomínali, že prechladnutie sa šíri kvapôčkovou infekciou. Jedná sa predovšetkým o rôzne skupiny vírusov, problém však nastáva v prípade, keď sa do prechladnutia zapletú i baktérie a celú situáciu zhoršia. Od nákazy sa prechladnutie prejaví do 48 hodín a jeho prvými príznakmi sú nádcha, bolesti hlavy a hrdla, výnimkou však nie sú ani akútne zápaly priedušiek či hrtanu. Mnoho ľudí prechladnutie podceňuje, ale neuvedomujú si, že môže prerásť do komplikácií ako je napríklad zápal srdcového svalu.

Ak ste nemali šťastie a prechladnutie sa objavilo aj u vás, je veľmi pravdepodobné, že jedným z prvých znakov bude zvýšená teplota. Teplota do 38°C patrí medzi dôležité obranné mechanizmy organizmu a v žiadnom prípade by sa nemala zrážať liekmi. Rovnako vám neodporúčame kombinovať rôzne druhy liekov. Pri prechladnutí je kľúčové prijímať dostatok tekutín a staviť na oddych. Lieky pomáhajú pri potlačení príznakov, rozhodne sa však neodporúča ich pomoc nadceniť a podceniť oddych, ktorý je pre organizmus nevyhnutný.

prechladnutie - louis hansel WgvTj1l6wps unsplash 1024x683 - Prechladnutie – pohroma jesenných dní
autor: Louis HanselBylinkové čaje či naparovanie nad esenciálnymi olejmi je nápomocné pri liečbe prechladnutia.

Skôr ako stavíte na množstvo liekov dostupných v lekárni, oddýchnite si a spomaľte svoje tempo. Rozhodne sa počas prechladnutia neodporúča držať diétu či naďalej vystavovať telo záťažovým situáciám ako je napríklad tréning. Stavte predovšetkým na oddych a regeneráciu. Nápomocné sú však i bylinkové čaje či naparovanie nad esenciálnymi olejmi, ktoré pomáhajú uvoľňovať upchaté dýchacie cesty.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode