Pankreas je orgán v brušnej dutine, v ktorého portfóliu sa nachádza viac ako len jedna funkcia. Jeho hlavnou úlohou je premena potravy, ktorú zjeme, na palivo, pomocou ktorého fungujú naše bunky. Reálne však spĺňa dve dôležité funkcie: pomáha tráviacej sústave a reguluje hodnotu krvného cukru. Je jednou zo žliaz, ktoré sa starajú o hormonálne vylučovanie a rovnako produkuje i enzýmy, ktoré sú súčasťou pankreatických štiav. Pankreas je jeden z mála orgánov, ktoré po tom, ako prestanú z akútnych či chronických dôvodov fungovať, nie je možné transplantovať, hoci dôvody, pre ktoré to možné nie je do dnešnej doby nie sú jednoznačné.
Napriek tomu, že sa o pankrease veľa nehovorí, je to životne dôležitý orgán, bez ktorého nie je možné fungovať. Z morfologického hľadiska je pankreas tvorený 95% tkaniva vylučujúceho pankreatické šťavy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení. Zvyšných 5% je oblasť, ktorá je známa ako Langerhansove ostrovčeky a ich funkcia spočíva v regulácii glukózy v krvi. V prípade, že pankreas nefunguje správne, problémy postihujú celý organizmus a prejavujú sa širokým spektrom príznakov.
Prvé štádiá chronických i akútnych ochorení pankreasu sa neprejavujú bolesťou a preto je náročné spoznať, že sa jedná o ochorenie podžalúdkovej žľazy. Pankreatitída, zápal pankreasu, sa v prvých štádiách prejavuje nevoľnosťami, zvracaním, opuchmi a postupne prechádza do bolesti brušnej časti. Chronický i akútny zápal pankreasu môžu v neliečenej forme viesť ku cukrovke druhého typu alebo dokonca do rakoviny podžalúdkovej žľazy, ktorá je veľmi ťažko liečiteľná.
Podžalúdková žľaza je v podstatnej miere ovplyvnená životným štýlom. obezita, nezdravý životný štýl a zlozvyky v podobe požívania alkoholu či fajčenia v podstatnej miere znásobujú riziko ochorení pankreasu. Ochorenia pankreasu sú veľmi ťažko liečiteľné a v neskorých štádiách i bolestivé choroby.