zdielať

Pankreas – dôležitý pohon

pankreas - 823cancer de pancreas - Pankreas – dôležitý pohon
Pankreas je žľazou s vnútorným vyučovaním, ktorá má dve hlavné funkcie. biotech-spain.com

Pankreas je orgán v brušnej dutine, v ktorého portfóliu sa nachádza viac ako len jedna funkcia. Jeho hlavnou úlohou je premena potravy, ktorú zjeme, na palivo, pomocou ktorého fungujú naše bunky. Reálne však spĺňa dve dôležité funkcie: pomáha tráviacej sústave a reguluje hodnotu krvného cukru. Je jednou zo žliaz, ktoré sa starajú o hormonálne vylučovanie a rovnako produkuje i enzýmy, ktoré sú súčasťou pankreatických štiav. Pankreas je jeden z mála orgánov, ktoré po tom, ako prestanú z akútnych či chronických dôvodov fungovať, nie je možné transplantovať, hoci dôvody, pre ktoré to možné nie je do dnešnej doby nie sú jednoznačné.

pankreas - Hero Gland Pancreas - Pankreas – dôležitý pohon
autor: https://www.hormone.org/Pankreas je umiestnený v brušnej dutine.

Napriek tomu, že sa o pankrease veľa nehovorí, je to životne dôležitý orgán, bez ktorého nie je možné fungovať. Z morfologického hľadiska je pankreas tvorený 95% tkaniva vylučujúceho pankreatické šťavy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri trávení. Zvyšných 5% je oblasť, ktorá je známa ako Langerhansove ostrovčeky a ich funkcia spočíva v regulácii glukózy v krvi. V prípade, že pankreas nefunguje správne, problémy postihujú celý organizmus a prejavujú sa širokým spektrom príznakov.

Prvé štádiá chronických i akútnych ochorení pankreasu sa neprejavujú bolesťou a preto je náročné spoznať, že sa jedná o ochorenie podžalúdkovej žľazy. Pankreatitída, zápal pankreasu, sa v prvých štádiách prejavuje nevoľnosťami, zvracaním, opuchmi a postupne prechádza do bolesti brušnej časti. Chronický i akútny zápal pankreasu môžu v neliečenej forme viesť ku cukrovke druhého typu alebo dokonca do rakoviny podžalúdkovej žľazy, ktorá je veľmi ťažko liečiteľná.

pankreas - dan gold 4 jhDO54BYg unsplash 1024x683 - Pankreas – dôležitý pohon
autor: Dan GoldFunkcia a zdravie podžalúdkovej žľazy je ovplyvnené v podstatnej miere životným štýlom.

Podžalúdková žľaza je v podstatnej miere ovplyvnená životným štýlom. obezita, nezdravý životný štýl a zlozvyky v podobe požívania alkoholu či fajčenia v podstatnej miere znásobujú riziko ochorení pankreasu. Ochorenia pankreasu sú veľmi ťažko liečiteľné a v neskorých štádiách i bolestivé choroby.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.