zdielať

Umelé sladidlá – áno alebo nie?

sladidlo - mae mu VoQ4kqDSFxg unsplash - Umelé sladidlá – áno alebo nie?
Ako nahradiť cukor v jedálnom lístku? Mae Mu

Naladili sme sa na zdravý trend a naša populácia spoľahlivo vyhlásila vojnu bielemu rafinovanému cukru. K dispozícii máme množstvo článkov, štúdií i vyjadrení odborníkov, ktorí sa svorne zhodujú, že biely cukor je rafinovaný jed, na ktorý veľmi jednoducho vzniká závislosť. Okrem toho, že do nášho organizmu neprináša nič prospešné, stojí ešte za oslabením imunitného systému, spoľahlivo sa stará o odbúravanie minerálov a ešte mnoho iných vecí. Vznikla však potreba cukor nejakým spôsobom nahradiť. Trstinový cukor a med sú vhodnou náhradou, avšak stále majú kalorickú hodnotu, ktorá ľuďom nevyhovovala. A tak sa zjavili umelé sladidlá.

sladidlo - mae mu yLvmu oqiZQ unsplash 819x1024 - Umelé sladidlá – áno alebo nie?
autor: Mae MuRafinovaný cukor je problém, sú však umelé sladidlá riešením?

Umelé sladidlá sú produkty chemického priemyslu, ktoré spoľahlivo napodobňujú sladkú chuť a sľubujú, že nám neprinesú žiadne zbytočné kalórie. Celá situácia znie nádherne, ale pravda je bohužiaľ ukrytá úplne niekde inde a nie je taká ružová ako by sme si predstavovali. Chemické zlúčeniny boli vytvorené na to, aby znižovali výskyt obezity a cukrovky. Obe ochorenia sú považované za civilizačné a obrovským problémom je, že nimi trpia i deti. Umelé sladidlá mali pomôcť zvrátiť tento trend, avšak prispeli k jeho podporeniu. Ako je to možné?

Rovnako ako na cukor i na umelé sladidlá vzniká veľmi rýchlo návyk a závislosť. Máme pocit, že všetko máme pod kontrolou ale náš organizmus potrebuje umelé sladidlo stále vo väčších dávkach a my tak pristupujeme k prejedaniu a zvýšenej konzumácii jedál s umelými sladidlami. Umelé sladidlá len vyvolávajú sladkú chuť avšak neprinášajú so sebou žiadny cukor. Ich pravidelné užívanie sa však neprejaví úbytkom váhy – práve naopak.

sladidlo - alex kondratiev H9t723yPjYI unsplash 1024x682 - Umelé sladidlá – áno alebo nie?
autor: Alex KondratievUmelé sladidlá sú chemické zlúčeniny vyvolávajúce sladkú chuť avšak bez obsahu kalórií.

Problémom je tiež zaťaženie metabolizmu a vznik metabolických syndrómov ohrozujúcich zdravie. Ak si chcete dopriať sladké, stavte napríklad na kvalitný med, prostredníctvom ktorého dostanete do tela cukor i látky prospešné pre zdravie. Náhrady cukru budú vždy len náhrady a preto ak trpíte závislosťou na sladkom, snažte sa ju riešiť a nie hľadať cestičky ako ju obísť.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.