zdielať

Ovplyvňujte vlastné šťastie

šťastie - dustin humes 9CWwJYvNJ4k unsplash scaled - Ovplyvňujte vlastné šťastie
Každý sme sis trojcom vlastného šťastia Dustin Humes

Poznáte ten pocit, keď sa Vám zdá, že v ničom nemáte šťastie a ostatní ho majú? Prečo? Šťastie je pre nás často vysvetlením, prečo sa druhým darí a nám nie. Šťastie má ten kto vyhrá v lotérii, a nešťastie má ten komu pred vchodom do domu praskne taška a vysype sa nákup. Za šťastie a nešťastie považujeme to, čo v živote nedokážeme naplánovať. Je to niečo nečakané, nepredvídateľné – proste sa to len tak stane. Profesor Christian Bush z Londýnskej Univerzity štastie tiež považuje za náhodné. Tvrdí však aj to, že aj tieto “náhodné” udalosti vo svojom živote vieme ovplyvňovať. Ako? Dozviete sa v tomto článku.

Christian Bush poukázal na jeden z Wisemanových experimentov o šťastí pre televíziu BBC. V tomto experimente figurovali dvaja ľudia: jeden z nich sa považoval za človeka so šťastím a druhý za človeka bez šťastia. Oboch ľudí poslali kúpiť si kávu do kaviarne. V experimente im predpripravili podmienky – na zem umiestnili 5-dolárovú bankovku a k pultu posadili herca, ktorý stvárňoval úspešného podnikateľa. Experiment priniesol zaujímavý výsledok. Človek so šťastím našiel na zemi 5 dolárovú bankovku a dal sa do reči s podnikateľom, čím si otvoril nové možnosti do budúcnosti. Naopak človek, ktorý si o sebe myslí, že šťastie nemá si bankovku nevšimol a s podnikateľom sa rozhodol nerozprávať. Z experimentu sa dá usúdiť, že nastavenie našej mysle a všímanie si príležitostí, je to čo nám prináša „šťastie”.

Christian Bush vytvoril krátky návod ako spraviť zo seba osobu so šťastím. Šťastie považuje zá náhodnosť (serendipity) a aby sme šťastie v živote mali, musíme sa naučiť túto náhodnosť využiť vo svoj prospech. Svoj návod zjednodušil do týchto troch krokov:

  1. Všímať si príležitosti
  2. Pospájať si súvislosti a možnosti
  3. Prezieravo a húževnato docieliť naše “šťastie”

Čo môžeme robiť aby sme naozaj šťastie obrátili na našu stranu a vedeli v situáciach postupovať podľa týchto troch krokov? Dôležitým prvým krokom je zbaviť sa predsudkov. Tie nám bránia vidieť situácie s otvorenou mysľou. Kvôli predsudkom vidíme veci skreslene, a zle si vysvetľujeme vzniknuté situácie. Musíme si uvedomiť, že náhody sa dejú neustále a je na nás ako sa k nim postavíme. Aj niečo zdanlivo nepríjemné môže vyústiť do “šťastia” ak sa k tomu postavíme čelom a chopíme sa príležitosti. Každý deň sa môže stať niečo neočakávané, netreba sa toho obávať, treba sa naučiť to využívať.

Nebojte sa anlyzovať svoje dni. Čo pozitívne a čo negatívne sa stalo? Prijmite svoje chyby a predstavte si, ako by ste mohli príležitosti využiť lepšie. Neutápajte sa v trápení – je to strata času. Venujte sa tomu čo pozitívne Vás môže každú chvíľu stretnúť. Nemenej dôležité je aj všímať si ľudí okolo seba. Potrebujú pomoc, alebo vy potrebujete ich pomoc? Nikdy neviete kde ste stretnete šťastie – buďte pripravení, otvorení a šťastní!

Zdroj: www.psyche.co

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode