zdielať

Čo by bolo, keby včely neboli

včely - dmitry grigoriev yxXpjF RrnA unsplash scaled - Čo by bolo, keby včely neboli
Včely sú dôležitejšie ako si myslíme Dmitry Grigoriev

Naša planéta už pociťuje stratu prirodzených opeľovačov. V niektorých oblastiach sa opeľovačmi stávajú ľudia a ručne opeľujú svoje kvety a stromy, aby si tak zabezpečili úrodu a ďalšie generácie rastlín. Situácia je vážna. Ľudia svojim životom mnohé živočíchy vytláčajú na pokraj vyhynutia a otázkou je, čo sa s tým dá teraz robiť. Malé tvory ako včely, chrobáčiky, dokonca osy, sú pre nás životne dôležité. Nezatvárajme pred tým oči.

Včely sú najdôležitejšími opeľovačmi. Vďaka nim, aj spolu s ostatnými opeľovačmi, nám ročne doprajú úrodu v hodnote 15 miliárd eur. Toto číslo je približný výpočet hospodárskeho výnosu za rok v Európskej Únii, ktorý máme práve vďaka opeľujúcemu hmyzu. Problémom je , že toto číslo nebude možné bez opeľovačov dosiahnuť. Včelári hromadne nahlasujú úbytok svojich včiel – snažia sa ich zachraňovať, prikrmovať, snažia sa vytvoriť nové včelstvá, dokonca si prenajímajú lúky, ktoré nechávajú pre včielky kvitnúť. Nič z toho však  nie je dostatočné opatrenie, aby zabránili prudkému poklesu počtu včiel. Prečo sa to deje? Pre včely a iné opeľovače číha čoraz viac nástrah. Tými najvýznamnejšími sú klimatické zmeny, znečistenie životného prostredia, masová výstavba, choroby a škodcovia privezení zo zahraničia a intenzívne poľnohospodárstvo a pesticídy.

Čo sa stane keď včely už nebudú? Pomaranče, jablká, marhule, čerešne, jahody, fazule, paprika, paradajky, bazalka a tymian (a mnohé ďalšie rastlinky) sa nebudú mať ako opeľovať a prestane sa im dariť, až nakoniec môže prísť k vyhynutiu.  Bez opeľovania nie je pre rastlinu možné vytvoriť semená. Podobný osud aký postihuje včely postihuje aj iné opeľovače ako motýle, nočné motýle, pestrice, osy aj chrobáky.

Od roku 2018 funguje v EÚ  Európska iniciatíva na ochranu opeľovačov. V rámci tejto iniciatívy poslanci aj bežná verejnosť bojujú za záchranu opeľovačov. V čom spočíva takáto záchrana? Nie len snažiť sa v umelých podmienkach včely a iný hmyz udržiavať pri živote, ale hlavne riešiť problémy, ktoré im vyhynutie môžu spôsobiť. V EÚ sa preto nastavuje regulácia pesticídov,  vytvárajú sa chránené oblasti kde človek nemôže bezhlavo zasahovať. Ako je to v mnohých prípadoch, tak aj v prípade včiel zaváži každá pomoc. Porozmýšľajte, aké majú včielky vo vašom okolí možnosti na prežitie. Pestujete kvety? Čim hnojíte svoju záhradku? Majú sa vo vašej blízkosti včielky kam uložiť s novou kráľovnou? Každá pomoc sa ráta!

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode