zdielať

Dažďová voda a jej každodenné využitie

Dažďová voda a jej každodenné využitie - Rain plants - Dažďová voda a jej každodenné využitie
Rastliny a dážď Zdroj: pixabay.com

Dažďová voda predstavuje skvelý spôsob využitia vody nielen v záhradách ale aj priamo v domácnostiach. Zobrazuje ekologický prístup šetrenia pitnej vody, ktorý je v krajinách ako Rakúsko, Nemecko alebo Švajčiarsko využívaný hlavne v domácnostiach už desaťročia.

Dažďová voda a jej každodenné využitie - rain - Dažďová voda a jej každodenné využitie
Zdroj: pexels.com

Zachytená voda sa tak zužitkuje napríklad pri praní, kedy sa jej výhody prejavia v znížených nákladoch, pri kúpe pracích prostriedkov, zmäkčovadiel a navyše práčka sa opotrebuje menej.

Záhradkári
vedia, že dažďová voda a jej pozitívne účinky rastlinkám len prospievajú. Vyhovuje im, pretože je mäkká, zhoduje sa s teplotou okolia, obsah živín, solí a iných látok je vyvážený. Navyše využívať pitnú vodu v záhradách je nehospodárne a chlór môže predstavovať prekážku pri zalievaní niektorých rastlín, pričom najvýraznejším príkladom sú asi kanadské čučoriedky.

 

Tak ako možno zachytiť dažďovú vodu najúčinnejšie? Na jej využitie v exteriéri prípadne na zmytie nečistôt v okolí domov stačí používať vodu zachytenú v nádržiach pritekajúcu odkvapovým systémom.

Je vhodné využívať filtračné mriežky zabraňujúce listom a iným nečistotám vniknúť do zbernej nádrže.
Klasickým materiálom využitým na jej zhotovenie je plast. Trh je však dostatočne zásobený aj inými materiálmi. Plastové nádrže sú výhodné pri malom objeme vody maximálne 7m3. Ich prednosťou je ľahká manipulácia a malá hmotnosť. Tieto plastové nádoby sa neukladajú priamo na zem ale na betónové dosky, tvárnice, prípadne na vopred upravený podklad. Odporúča sa neutralizovať dažďovú vodu prírodným vápencom.
Naproti tomu, ak sa rozhodnete pre betónovú nádrž je prirodzenejším variantom na neutralizáciu vody, avšak jej vyhotovenie je o dosť prácnejšie. Sem tam však treba zásobník preplaviť pri každej z typov nádrží kvôli vyplaveniu rozličných nežiaducich čiastočiek.

Dažďová voda a jej každodenné využitie - Rain barrel - Dažďová voda a jej každodenné využitie
Zdroj: pixabay.com

Okrem rozličných materiálov, ktoré sa pri zhotovení takýchto nádrží využívajú treba uvážiť aj to o aký typ nádrže sa bude jednať a čo nám lepšie vyhovuje. Bude to nádrž podzemná alebo nám vyhovuje malá nadzemná prípadne riešená dekoratívne ako súčasť záhrady? Taktiež na aký konkrétny účel nám bude nádrž slúžiť? Na zalievanie záhrady a čistenie okolia alebo na účely spojené s prevádzkovaním domácnosti (splachovanie toalety, pranie atď.)?

Treba dodať, že vonkajšia povrchová nádrž je vystavená počasiu a konkrétnym poveternostným vplyvom, preto bude aj kvalita vody horšia, ako pri vnútorných nádržiach. Mala by byť vyhotovená hlavne z materiálu neprepúšťajúceho slnečné žiarenie a taktiež by mala byť v časti s čo najväčším tieňom.

Pri využívaní dažďovej vody je predpoklad až 60 %-ného nahradenia pitnej vody na účely v domácnosti tou dažďovou. Tu si však treba dať pozor na oddelené systémy slúžiace na rozvod vody v celej domácnosti, ale pitná voda musí v prípade nedostatku bezproblémovo nahradiť prívod dažďovej.

Túto ekologickejšiu alternatívu treba začleniť do návrhov v čase projektovania, pretože neskoršie dobudovanie by bolo cenovo nevýhodnejšie.  Pri väčšej spotrebe vody je súčasťou technickej sady okrem filtrácie aj čerpadlo s automatickou funkciou zapnutia a vypnutia vody.

Či ste ekologickejší typ alebo skôr uvažujete v ekonomickej rovine nie je dôležité, pretože návratnosť pri využívaní tejto alternatívy je zaručená. A ak vám stačí aj menšia zberná nádrž pre vašu malú zeleninovú záhradku treba povedať, že na trhu sú aj krajšie varianty ako plastový sud pod odkvapom.

Zdroj:
www.gazduj.etrend.sk
www.lepsiebyvanie.centrum.sk
www.manadatrading.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode