zdielať

Čo majú spoločné hrady a nezamestnaní ľudia?

kultúra - dusan veverkolog jt7h GvIcMM unsplash scaled - Čo majú spoločné hrady a nezamestnaní ľudia?
Pýcha v podobe hradov na Slovensku prináša nových návštevníkov každý rok. Dusan Veverkolog

Slovensko môže byť hrdé na prekrásnu krajinu. Prírodu bohatú na hory, lesy, jazerá aj nížiny. A kultúru bohatú na hrady, kaštiele, kostoly a iné historické skvosty. Mnohí si však uvedomujeme, že obnova pamiatok je zanedbávaná. Nedostatok financií nie len v kultúre, ale aj doprave a zdravotníctve každoročne spôsobuje, že ministerstvá bojujú o finančné prostriedky a kultúra nevyhráva. Šikovní ľudia na dôležitých pozíciách však nájdu aj pre kultúru riešenia.

Jedno z takýchto riešení funguje už od roku 2011 vďaka iniciatíve hradárov. Čo majú spoločné hrady a nezamestnaní ľudia? Spoločný projekt.  Ide o zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva.

Vďaka tomuto projektu môže viacero rezortov prispieť k obnove našej kultúry a dedičstva. Takto bolo podporených už 45 hradov s celkovým príspevkom 5 miliónov od ministerstva kultúry a 21 miliónov od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Financie sa však v roku 2020 vyčerpali. Hradári prišli o financovanie pracovníkov. V roku 2021 nové ministerstvo MIRRI spolu s Ministerstvom kultúry hľadajú riešenia. Na obnovu ruín pomocou nezamestnaných vyčlenili 1,1 milióna eur. O ďalšie peniaze naďalej bojujú.

Natália Milanová, naša ministerka kultúry, sa obnovy hradov nevzdáva: “ Podpora MIRRI pomohla, no vedeli sme, že nebude stačiť a hľadali sme ďalšie finančné prostriedky. Dnes môžem s radosťou povedať, že do veľkej miery sa naša snaha podarila. Obnova hradov s nezamestnanými bude pokračovať aj tento rok s pomocou vo výške 1 milión eur.“  V čase krízy je boj o finančné prostriedky ešte komplikovanejší. Na hrady však zabúdať nemôžeme. Nie sú iba našim pokladom, ale zároveň sú aj nástrojom, ktorým pritiahneme do našej oblasti turistov. Turisti potom nepodporujú iba hrady vstupenkami, ale aj hotely ubytovaním, reštaurácie stravovaním a obchody nakupovaním.

Aby sme sa po pandémii postavili na nohy, budeme potrebovať investovať do našej krajiny, ktorá nám to potom vráti. Nezabúdajme preto aj na kultúru a jej využitie. Podporme naše hrady, prihlásme sa ako dobrovoľníci, nájdime si cestu ako obnovovať naše pamiatky, pomôžme ich odprezentovať peknými fotkami, podporme ich návštevou a zakúpením vstupenky. Každý jednotlivec vie pomôcť vybudovať zo Slovenka krajšiu a prosperujúcejšiu krajinu. Tak ako pomohol nápad hradárov spojiť dobré s užitočným, tak môžu pomôcť aj nové nápady. Možno práve ten Váš!

Zdroj: www.culture.gov.sk

Kategórie:

Podobné články