zdielať

Zoznámte sa s cherimoyou

Zoznámte sa s cherimoyou - chirimolla 1710235 960 720 - Zoznámte sa s cherimoyou
Plod cherimoye Zdroj: pixabay.com

Vyskúšali ste už jedno z najchutnejších ovocí? Práve ovocie so šupkou pripomínajúcou dračiu kožu je veľmi ospevované medzi tými, ktorí s radosťou ochutnávajú všetky druhy ovocia.

Zoznámte sa s cherimoyou - chirimolla 1710235 960 720 - Zoznámte sa s cherimoyou
Zdroj: pixabay.com

Pochádza z Ánd a Južnej Ameriky, patrí do čeľade anonovitých, po latinsky je to annona cherimola, najčastejšie je nazývaná cherimoya. Rastie na strome a plod má srdcovitý tvar. U nás v obchodoch je dostupná najmä odroda zo Španielska. Sezóna tejto lahôdky je v zime, takže nám svojou šťavnatosťou nahradí ovocie, ktoré nám v tomto období v našej krajine chýba.

Vnútro, ktoré vidíme po rozkrojení, rôznych druhov plodov z čeľade anonovitých vyzerá veľmi podobne.

Zoznámte sa s cherimoyou - custard apple 257241 960 720 - Zoznámte sa s cherimoyou
Zdroj: pixabay.com

Šupka je zelená s hnedými miestami a kresbou, ktorá pripomína dračiu kožu.
Zrelá je, keď začne byť šupka jemne mäkká na povrchu a je na nej viac hnedej farby, už nie je taká svetlozelená, ako keď bola tvrdá a nezrelá. Keď je už príliš mäkká, až kašovitá, chuť už nie je dobrá a začína hniť. Kúpiť ju môžete aj keď je ešte tvrdá, pretože doma dozrieva veľmi rýchlo, no nečakajte príliš dlho, maximálne do dvoch dní je pripravená na zjedenie.

Spôsob krájania a jedenia je úplne jednoduchý, môžete ju napríklad rozkrojiť na polovicu a vyjedať voňavú bielu dužinu lyžičkou. Ďalší spôsob jej konzumovania je ten, že ju rozkrojíte na štvrťky a dužinu vyjedáte priamo ústami. Tmavohnedé, až čierne semiačka je potrebné vyberať, pretože vo väčšom množstve môžu byť jedovaté.

Chuť je sladká, jemne do kysla, podobá sa na banán zmiešaný s hruškou, jahodou, možno ananásom.
Má jemnú krémovú konzistenciu.

Zoznámte sa s cherimoyou - chirimoyas 617577 960 720 - Zoznámte sa s cherimoyou
Zdroj: pixabay.com

Jej konzumáciou posilníte svoje zdravie a zároveň vás zasýti. Takisto je aj ľahko stráviteľná. Obsahuje veľa vitamínov, najmä vysoké zastúpenie vitamínov skupiny B, je bohatá na antioxidanty a obsahuje aj veľké množstvo vápnika. Pôsobí močopudne. Pomáha pri žalúdočných problémoch, pri nadváhe a posilňuje srdce.

Tento sladký plod vychválil aj Mark Twain.
Ak raz ochutnáte toto ovocie správne zrelé, budete ho chcieť mať vo svojom jedálničku každý deň.

Zdroje:
www.exoflora.sk
www.detoxtela.sk

Kategórie:

Podobné články