zdielať

Tajomstvá sójovej omáčky

sójová omáčka - agto nugroho 392793 unsplash - Tajomstvá sójovej omáčky
Sójová omáčka ukrýva mnohé tajomstvá Agto Nugroho

Sójová omáčka je veľmi obľúbenou ingredienciou mnohých domácností. Prenikla i do našich jedál najmä pre svoju osobitú chuť, ktorú dodáva pokrom. Dnes sa na našom trhu pohybuje množstvo omáčok, ktoré so sójovou omáčkou nemajú spoločné nič okrem názvu. Vedeli ste ako sa pravá sójová omáčka vyrába? Medzi jej cestou do fľaše sa skrýva veľmi dlhá a komplikovaná cesta, ktorú sa vám pokúsime priblížiť. Odhalíme vám aspoň časť tajomstiev, ktoré v sebe sójová omáčka ukrýva.

sójová omáčka - florian metzner 1121738 unsplash 1024x622 - Tajomstvá sójovej omáčky
autor: Florian MetznerSójová omáčka má naozaj dlhý proces výroby

Základné prísady sójovej omáčky sú sójové bôby a pšenica. Sójové bôby a pšenica sú rozdrvené a vložené do nádrže so slanou vodou, ktorá obsahuje kvasinky a laktobacily. Zmes podlieha procesu fermentácie počas doby 6 mesiacov, čo je naozaj dlhý časový interval. Potom je zmes naliata na plátenné rukávy a strojovo lisovaná. Hotový výtvor je pasterizovaný, aby sa zabránilo procesom, ktoré by mohli celú sójovú omáčku znehodnotiť. Po celom náročnom procese je možné začať používať sójovú omáčku v teplej i studenej kuchyni. A samozrejme nesmieme zabúdať na to, že sójová omáčka nevyhnutne patrí k sushi.

Vedeli ste však, že sójová omáčka nevznikla pôvodne v Japonsku? Hoci jej receptúra je v Japonsku stará viac ako 1 300 rokov, korene sójovej omáčky siahajú oveľa hlbšie. Prvá sójová omáčka bola totiž vytvorená v Číne pred viac ako 2 500 rokmi. Vtedy jej receptúra pozostávala zo sóje, vody a soli. Vyrába sa i dnes a dokonca pre mnohých je sójová omáčka z Číny prijateľnejšia najmä preto, že neobsahuje pšenicu a dopriať si ju teda môžu i ľudia, ktorým lepok v jedálničku spôsobuje problémy.

sójová omáčka - wesual click 719540 unsplash 1024x681 - Tajomstvá sójovej omáčky
autor: Wesual ClickDopriať si môžete mnoho typov sójovej omáčky, hoci najznámejšia pochádza z Japonska

Možno sa pýtate čím sa odlišujú sójové omáčky na našom trhu. Problém je najmä v tom, že nie sú ponechané procesu fermentácie dostatočne dlhú dobu. Ich chuť, výzor i vôňa je dodávaná umelou cestou prostredníctvom chemických prísad. Pravá sójová omáčka ich neobsahuje a preto je bohatá na množstvo antioxidantov.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode