zdielať

Ako si správne pripraviť čaj?

ako si správne pripraviť čaj? - shutterstock 396623056 - Ako si správne pripraviť čaj?
Čo všetko treba na správnu prípravu čaju? Zdroj: shutterstock

Príprava čaju nie je o vložení vrecúška do horúcej vody. Teda ak si chcete aj pochutiť a získať z čaju benefity, o ktorých sa tak často v súvislosti  ním hovorí. Pripraviť si čaj bude niečo vyžadovať, ale námaha sa prejaví skvelou chuťou aj účinkami.

 

Náradie na varenie

Okrem varnej kanvice bude nutné sa vyzbrojiť aspoň dvoma kanvičkami a ideálne aj termoskou. Nutnosťou je teplomer. Postačí vám aj taký, ktorým meriate teplotu napríklad pri pečení mäsa. Vodu na čaj je totiž potrebné nechať zovrieť a následne sa začína celý proces prípravy. Voda by skutočne mala prejsť varom a potoch vychladnúť na správnu teplotu.

 

Zelený čaj

Ak máte kvalitný zelený sypaný čaj, tak pri jeho príprave je nutné dodržať teplotu vody na hranici 80 stupňov Celzia. Zelené čaje sú obvykle viacnálevové. To znamená, že takto teplú vodu si uzatvoríte v termoske a čaj zalejete dva až trikrát. V každom náleve sa objavia iné látky. V prvom je napríklad dominancia kofeínu, v tých ďalších vystúpia antioxidanty. Pri viacnálevovej príprave používajte menej vody a kratšie lúhovanie. Začnite napríklad minútou až dvoma a následne predlžujete až do 5 minút. Pozor, lístky nesmú vychladnúť. Čajík bude chutný a celý zužitkovaný. Podobný postup môžete zvoliť aj pri bielom čaji, no teplotu vodu znížte na 70 – 60 stupňov.

 

Bylinkový čaj

Tu netreba vodu uberať, je vhodné zalievať bylinky vriacou vodou a lúhovať podľa návodu. Obvyklý čaj na pitie sa pripravuje 5 – 10 minút, ak chcete čaj použiť na vonkajšie použitie, doba lúhovania sa predlžuje. Bylinky sú vždy jednonálevové.

ako si správne pripraviť čaj? - shutterstock 586344287 - Ako si správne pripraviť čaj?
Tradičný čínsky bylinkový čaj.

Rooibos

Nejde tak celkom o čaj, ale o krík, takže aj jeho príprava bude iná. Zalievať ho môžete priamo vriacou vodou. Čaj je v princípe jednonálevový. Je však jedno, či ho vypijete teplý, alebo studený. Zelený a čierny čaj sa totiž pijú zásadne len teplé, nikdy ich nenechajte vychladnúť. Vtedy už telu škodia. O Rooibose to neplatí. Ak ste však čaj dopili a ešte krásne vonia, pokojne ho zalejte ešte raz a nechajte macerovať aj do druhého dňa v chladničke. Ráno vás bude čakať príjemný chladivý a zdravý nápoj.

 

Čierny čaj

Je jedným z najjednoduchších čajov na prípravu. Tu nemusíte riešiť veľa vecí a prakticky sa oslobodíte od čajovej alchýmie. Zalejete ho priamo z kanvice. Teplota na úrovni 95 – 100 stupňov Celzia je úplne vyhovujúca, ale počítajte s tým, že čajík je vhodný iba na jeden nálev.

 

Matcha

Tento fenomenálny čaj pije mnoho ľudí, ale so správnou prípravou to je horšie. Ide o jeden z najkvalitnejších čajov a tak k nemu treba aj pristupovať. Ak si chcete spraviť teplý nápoj, tak počítajte s objemom napríklad polovičky lyžičky na deci vody. Tá by mala mať okolo 60 stupňov Celzia. Následne čaj poriadne vyšľaháte metličkou do peny a pijete. Príprava nastudeno je jednoduchšia. Stačí dať menej čaju, napríklad pol lyžičky na pol litra vody. Uzatvoriť vo fľaši a poriadne pretrepať. Tak to stačí. Získavate skutočne pravý, osviežujúci, povzbudzujúci a prírodný zelený čaj.

Kategórie:

Podobné články