zdielať

Quinoa – chutná superpotravina

quinoa - ella olsson KPDbRyFOTnE unsplash - Quinoa – chutná superpotravina
Quinoa je potravinou, ktorá dodá živiny i energiu. Ella Olsson

Každý deň objavujeme nové potraviny, ktoré sú nielen chutné, ale i výživné a predstavujú pre naše telo koktejl naplnený biologicky aktívnymi látkami ako sú vitamíny, minerály či makroživiny slúžiace na stavbu organizmu. Kým kedysi sme sa spoliehali predovšetkým na plodiny vypestované v našom zemepisnom pásme, dnes stále častejšie siahame po tých, ktoré sú exotické. Jednou z nich quinoa, ktorá sa momentálne stala veľmi populárnou. Je skvelou prílohou k mäsovým jedlám, ale dokáže vykúzliť i zdravé nákypy či uplatniť sa ako náhrada klasickej ryže, ktorú poznáme.

quinoa - nick bratanek R0lEYv K8os unsplash 840x1024 - Quinoa – chutná superpotravina
autor: Nick BratanekQuinoa je superpotravina so skvelým obsahom živín.

Ak práve začínate s cvičením, či so zdravou stravou, môže byť pre vás veľmi ťažkou úlohou postaviť nový jedálny lístok. Odrazu je tu neodbytný pocit, že k dispozícii je veľmi obmedzený výber jedál a hlad je príliš veľký. Pomôcť vám môže práve objavovanie nových surovín ako je quinoa. Tá predstavuje spojenie komplexnýxh sacharidov, ktoré sú rýchlou zásobou energie, ako i bielkovín slúžiacich na budovanie svalovej hmoty. Práve z toho dôvodu je quinoa obzvlášť obľúbená medzi športovcami a fyzicky aktívnymi ľuďmi.

Okrem toho tu však objavíte i nezanedbateľnú zásobu horčíku, železa, vápniku, zinku i medi. Ak máte problém s nedostatkom vitamínu B12, naservírujte si na tanier práve quinou, ktorá obsahuje i vitamíny C a E považované za jedny z najsilnejších prírodných antioxidantov.

quinoa - ella olsson mV fzXhwiOg unsplash 1024x768 - Quinoa – chutná superpotravina
autor: Ella OlssonVykúzliť z nej môžete sladké i slané jedlá.

Možností ako si naservírovať quinou je veľa. Ak dávate prednosť prílohám, stavte na prílohu k mäsu. Výborným pokrmom sú však i kaše vytvorené z nej či zeleninové šaláty, ktoré môžete vytvoriť podľa svojich chutí a preferencií. Jej príprava je veľmi jednoduchá a predstavuje rýchly a kvalitný zdroj energie pre každého. V súčasnosti je považovaná za jednu zo superpotravín.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.