zdielať

„Superjedlo” z rias

riasy - jim schuman sI30ByaT5ZM unsplash scaled - „Superjedlo” z rias
Morské riasy v budúcnosti budeme konzumovať namiesto mäsa. Jim Schuman

Možno ste pozerali na Netflixe seriál 100. V častiach, kde boli ľudia nútení žiť v podmienkach kde nebolo možné vypestovať bežné potraviny, sa živili práve riasami. Keď som to pozerala, tak som si povedala: bolo by toto vôbec možné? Sú riasy natoľko výživné a ľahko pestovateľné? Na moju otázku mi odpovedali austrálski vedci z Centra pre vývoj morských bioproduktov.

V Centre pre vývoj morských bioproduktov sa zaoberajú riasami ako zdrojom obživy. Konkrétne morskými riasami, ktoré sú jednobunkové fotosytetické organizmy z oceánu. Riasy sú také významné práve preto, že vedci dúfajú, že sa stanú ekologickejšími, zdravšími, etickými a hlavne udržateľnými náhradníkmi bielkovín z mäsa. Rybolov a akvakultúra by sa čiastočne mala postupne nahradiť vysokohodnotným morským bio-priemyslom s riasami. Vedci sa zameriavajú na to, ako zlepšiť dodávky, výrobu a konkurenčnú kapacitu pre riasy v Austrálii aj na ostatných kontinentoch.

Prečo práve morské riasy? Morské riasy nevyžadujú sladkú vodu ani pôdu, ktorá je množstvom už značne obmedzená. Ich zloženie, bohaté na omega 3 mastné kyseliny, je pre nás nesmierne prospešné. Možno poznáte dva druhy rias dostupné na trhu: Chlorella a Spirulina. Tieto druhy sú však sladkovodné a kupujeme ich v podobe prášku, či tabletiek. Morské riasy by mali byť postupom času dostupné aj v podobe džemov, kaviáru a iných v podobách vhodných na bežnú každodennú konzumáciu.

Prínos morských rias spočíva okrem šetrenia sladkej vody aj v boji proti skleníkovým plynom. Morské riasy dokážu absorbovať až 400 krát viac oxidu uhličitého ako stormy v rozmere 90 x 90 x 120 cm. Vďaka tejto schopnosti si morské riasy vyslúžili pomenovanie “dažďové pralesy oceánov”. Morské riasy sú našou budúcnosťou. Okrem bohatého bielkovinového jedla, ktoré z nich môžeme mať sa v poslednom čase špekuluje aj o ich využití na  výrobu biologicky odbúrateľných plastov. Môžeme sa tešiť kam nás výskum morských rias posunie!

www.scitechdaily.com

Kategórie:

Podobné články