zdielať

Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

livraria lello - IMG 4010 scaled - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Livraria Lello je kníhkupectvo, ktoré sa nachádza v Portugalskom meste Porto. Livraria Lello nie je bežné kníhkupectvo. Je považované za jedno z najkrajších kníhkupectiev na svete. Ak sa rozhodnete pre návštevu Porta, určite nezabudnite navštíviť toto ikonické kníhkupectvo. Prečo? Ak si fanúšik kníh a filmov o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, tak si prídeš na svoje.

HISTÓRIA KNÍHKUPECTVA LELLO

Avšak všetko po poriadku. Samotné kníhkupectvo vylučujúc budovu v ktorej sa nachádza pochádza z medzinárodného kníhkupectva Ernesta Chardrona založeného v roku 1869 v Rua dos Clérigos. V roku 1894 sa kníhkupectvo stalo vlastníctvom rodiny Lello.

Bratia našli priestor, kde by mohlo byť kníhkupectvo umiestnené a tak v roku 1906  vznikla Livraria Lello. Kníhkupectvo postavil inžinier Xavier Esteves. Išlo o spoločný projekt dvoch bratov. José bol milovník kníh, ktorý sníval o vlastnom kníhkupectve. Naproti tomu bol jeho brat Antonio, ktorý bol viac vedeckejší. Paralelu medzi dvomi bratmi si môžeme všimnúť na fasáde kníhkupectva, kde sú vyobrazené dve postavy, pričom jedna zosobňuje vedu a druhá umenie. Namaľoval ich maliar José Bielman.

livraria lello - 2021 08 23 101659 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Otvorenie kníhkupectva v 20. storočí bolo oživením kultúrneho života v Porte. Ak by sme sa myšlienkami preniesli do doby, kde neexistoval internet a s nimi spojené sociálne siete, vieme si predstaviť dôležitosť kníhkupectva v meste. Vzdelanosť z kníh a informovanosť z novín bola dôležitým medzníkom pre rozvoj spoločenského a kultúrneho života.

livraria lello - IMG 4010 683x1024 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

KNÍHKUPECTVO- MAGICKÝ SVET HARRYHO POTTERA

V súčasnosti sa knižnica stala turisticky veľmi vyhľadávaným miestom, kde si počkáte v rade dobré dve hodiny. Ak sa chystáte navštíviť knižnicu určite si privstaňte. Knižnicu otvárajú o 9:30 ráno. Avšak nezabudnite, že  v Porte je časový posun. My sme si privstali a prišli skôr, no aj tak nás neminulo hodinové čakanie v rade. No napokon sme sa dočkali.livraria lello - 20210823 102256 1024x768 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Je potrebné zakúpiť si vstupenky online, čo v pohode stíhate, keď čakáte v rade. Cena je 5 eur. Marketingovou výhodou kníhkupectva je, že ak si kúpite nejakú knižku z finálnej sumy sa vám odpočíta suma 5 eur, ktorú ste investovali do lístku. No okrem toho, že si tu môžete zakúpiť knihy rôzneho druhu, predávajú aj svoju vlastnú edíciu kníh.

livraria lello - IMG 4031 683x1024 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Nebudem Vám klamať, keď sa konečne dostanete dnu na prvý pohľad vás ohromia nádherné stropy, schodisko, obrovské drevené knižnice, no aj masa turistov, ktorá je tam s vami. Mám pocit, že v súčasnosti je tam viac influencerov ako knihomoľov.

livraria lello - 2021 08 23 102809 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Architektúra a dizajn interiéru v ktorom môžeme vidieť prvky secesie a gotiky vás pohltia. Toto miesto je obľúbeným turistickým lákadlom najmä preto, že v Livraria Lello sa údajne  J.K. Rowlingová inšpirovala pri písaní svojej prvej knihy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Žila v Porte síce 2 roky, ale ako sama napísala na twitteri o existencii Lella netušila.

Klebeta však žije svojim životom a v knihkupectve nájdete mnoho fanúšikov Harryho Pottera.

livraria lello - 2021 08 23 104050 - Livraria Lello- 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete

Aj napriek tomu, že je to masovo vyhľadávané miesto určite je hodné obdivu pre knihomoľov či milovníkov architektúry.  Niet sa čo čudovať. Kníhkupectvo Livraria Lello je považované za 5 najkrajšie kníhkupectvo na svete.

ZDROJE:

http://thegeographicalcure

Kategórie:

Podobné články