zdielať

Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni

Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni - jazdeck   kola k   viede  hist ria - Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni

Hovorí sa, že lipicany sú kone s modrou krvou. V súčasnosti sa preslávili aj vďaka Španielskej jazdeckej škole, ktorej história siaha až do roku 1565.

Viac ako pred 400 rokmi začali Habsburgovci začali Habsburgovci krížiť starošpanielské plemená koní a dokázali tak vyšľachtiť súčasné plemeni Lipican. V minulosti boli tieto kone využívané so boja, lebo vďaka svojej hmotnosti takmer 600 kilogramov a obratnosti boli postrachom pre nepriateľa. Zároveň sú tieto kone mimoriadne učenlivé a majú vynikajúce pohybové schopnosti.

V centre Viedni v priestoroch Hofburgu sídli Španielska jazdecká škola, ktorá ukazuje dokonalosť týchto koní a zároveň vracia návštevníkov do minulosti. V súčasnosti je táto jazdecká škola jediná inštitúcia na celom svete, ktorá zachováva princípy klasickej drezúry a usiluje sa o jej rozvoj. Cieľom celého výcviku koní a jazdcov je dosiahnutie maximálneho súladu koňa s jazdcom, s tým, že kôň by mal pôsobiť uvoľnene a zároveň rešpektovať svojho jazdca. Kone predvádzajú s úplnou ľahkosťou tie najnáročnejšie drezúrne prvky, ktorých väčšinu kôň cvičí vo vzduchu. Ide napríklad o kapriolu, pri ktorej sa kôň odrazí, vyskočí a vykopne zadnými nohami. Celý tento výcvik je pre kone aj jazdcov náročný. Jazdci absolvujú tréning, ktorý je dlhý až 8 rokov.

Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni - lipicani ja deck   kola viede  - Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni
Zdroj:sn.at

Dokonalá súhra, klasická hudba a historické jazdiarne

Počas jazdeckých predstavení ukazujú divákom svoje umenie začínajúci jazdci, ale skutoční profesionáli. Výsledkom tejto dokonalej súhry je nádherné baletné predstavenie ladných koní. Turisti a milovníci koní môžu navštíviť ranné predstavenia, ktoré zahŕňajú posilňovanie či uvoľňovanie koní a nácvik a zdokonaľovanie jednotlivých prvkov. Tento ranný výcvik sa koná v historickej jazdiarni a celú atmosféru dopĺňa klasická hudba. Cena vstupného na ranný výcvik je 15 eur pre dospelú osobu a pre študentov  a seniorov je to 10,5 eur.

Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni - jazdeck   kola kone viede  - Nádherné Lipicany sú ozdobou cisárskeho dvora vo Viedni
Ilustračné: pixabay.com

Milovníci koní môžu poobede nahliadnuť do zákulisia tejto školy. Celá prehliadka sa začína v bohato zdobenej barokovej zimnej jazdiarni, následne sa návštevníci premiestnia do letnej jazdiarne Hofburgu a nakoniec navštívia Stallburg, čo sú historické stajne lipicanských žrebcov. Prehliadky sa konajú každý deň o 14. hodine, 15. hodine a 16. hodine a trvajú hodinu. Cena vstupu na poobednú prehliadku je 18 eur, pre seniorov a študentov.

Počas večerných predstavení doprevádza tieto magické kone klasická hudba Viedenskej filharmónie, alebo spevácky Viedenským speváckym zborom. Cena vstupného na nádherné večerné predstavenia je 25 až 164 eur, pričom závisí od miesta sedenia. Cena na gala podujatia je 37 až 217 eur. Deti vo veku 3 až 6 rokov majú vstup zadarmo, a deti mladšie ako 3 roky majú vstup zakázaný. Záujemcovia môžu skombinovať vstupenky aj na ranný výcvik a poobednú prehliadku so zvýhodnenou cenou.

Kategórie:

Podobné články