V súčasnosti je svet poznačený globalizáciou, ktorá zasahuje do rôznych prvkov spoločnosti a kultúry, čo môžeme vidieť na fakte, že joga sa praktizuje po celom svete. Tak, ako sa zvyšuje počet praktizujúcich rastie aj výskum jogy. Čoraz viac sa stretávame s tým, že joga sa opisuje, ako všeobecná liečba, ktorú predpisujú odborníci, lekári, susedia či kamaráti. Internetové vyhľadávanie jogy prináša viac ako 10 miliónov výsledkov.
Jogu dnes nachádzame na ulici, na internete, v nákupných centrách. Prečo je joga tak populárna? Táto starodávna duchovná prax je dnes komerčne využívaná. Dalo by sa povedať, že joga bola odobratá, zabalená, označená obrázkom a predaná. Ide v podstate o marketing, ktorý pôsobí na konzumenta, aby sa stal členom jogového štúdia, kúpil si pomôcky, t.j. štartovací balíček, ktorý je na jednej strane šetrný k životnému prostrediu, ale na druhej strane je drahý. Ak človek predsa len investuje do kúpy je naozaj spokojný s časom, ktorý strávil na svojej podložke? Dôležité je povedať, že komercializácia má aj svoje výhody. Človek má možnosť stať sa súčasťou určitej komunity, pretože ľudí praktizovanie vedie k tomu, aby boli šťastnejší, spokojnejší, pretože v súčasnej rýchlo rozvíjajúcej sa dobe nemáme čas premýšľať a hľadať odpovede na otázky.
V kontexte indických tradícii je dôležité praktizovanie jogy, ktoré je individuálne. Človek nedostáva presný návod, ale postupom času sa jej pozorovaním učí. Jej praktizovanie má priniesť pokoj a šťastie v aktuálnom momente, respektíve človek si má uvedomiť existenciu TU a TERAZ.
Jogu nemôžeme limitovať iba na telesné cvičenie, pretože vedie k celkovej harmonizácii osobnosti, ktorá zasahuje aj do mentálnej oblasti. Pre praktizujúceho je dôležité opierať sa o univerzálne hodnoty, ktoré sa nachádzajú v Pataňdžaliho filozofickom systéme jogy, ktorý pomohol definovať modernú prax jogy. V súčasnosti veľa ľudí praktizuje jogu vďaka jej navrhovaným zdravotným výhodám. Joga je považovaná za holistický, respektíve celistvý prístup ku zdraviu, ktorý nielenže zvyšuje flexibilitu, silu a vytrvalosť, ale tiež podporuje sebavedomie, emočnú stabilitu a pokoj v duši.
ZDROJE:
BARTOŇOVÁ, M. a kol. Jóga- Od staré Indie k dnešku, 1971
MIHULOVÁ, M., SVOBODA, M. Abeceda jógy, 1992