zdielať

Úspešné pristátie na Marse

vesmir - Mars - Úspešné pristátie na Marse

NASA si pripísala na svoje konto ďalší úspech. Vo štvrtok, 18.2.2021 úspešne pristál na Marse.. Robot, ktorý tam pristál napísal z Marsu post na twiteri: “I’m safe on Mars. Perseverance will get you anywhere.” V preklade: „Som bezpečne na Marse. Perseverance (Vytrvalosť) Vás dostane kamkoľvek.“

Robot, ktorý pristál na Marse má za úlohu preskúmať časť Marsu nazývanú Jezero. Je to oblasť, kde sa podľa výskumov v minulosti pred približne 3,5 miliardami rokov nachádzala voda. Vedci veria, že ak na Marse existoval život, tak práve na tomto mieste bude možné zistiť jeho prítomnosť. Okrem skúmania, či sa na Marse nachádzal niekedy život, Perseverance prinesie aj vzorky hornín a prachu pre ďalšie výskumy. Tiež podrobnejšie preskúma kvalitu ovzdušia. Pomenovanie Perseverance (Vytrvalosť) dostal robot od amerických študentov. Je približne vo veľkosti auta, hoci z obrázkov by sa mohlo zdať, že je to maličký robot. Má 6 kolies a váži niečo vyše jednej tony. Na vesmírne pomery je to zatiaľ najviac premyslené a najväčšie prieskumné vozidlo. Nazvala by som ho majstrovským dielom. Okrem toho, že dokáže odoberať vzorky, má mikrofóny a kamery, lasery, radar má tiež najzaujímavejšiu súčasť a to je je helikoptéra nazývaná Ingenuity, ktorá by mala byť schopná letu v podmienkach na Marse. Helikoptéra bude lietať aj pomocou slnečnej energie a musí byť špeciálne skonštruovaná tak, aby si poradila s atmosférou Marsu. Váži iba 1,8 kilogramu.

Pristátie Preserverance na Marse je celkovo deviate pristátie NASA na Marse. Od tejto výskumnej misie si vedci okrem krásnych obrazových a zvukových záberov z Marsu sľubujú aj rozsiahle vedecké objavy. Raketa Atlas vyštartovala z Floridy 30.7.2020. Cesta dopraviť  Preserverance na Mars teda trvala takmer sedem mesiacov. Pristávací manéver na Marse bol nesmierne náročný a zložitý, takže jeho úspešné zvládnutie bez poškodenia robota je dôvodom na oslavu. Teraz môžeme čakať, čo nám výsledky skúmania Preserverance prinesú. Dá sa z atmosféry na Marse vyrobiť kyslík? Bol na Marse život? Budú pre nás horniny z Marsu nejak prospešné? Sú podmienky na Marse bezpečné na pristátie človeka? Na tieto otázky a ešte mnohé ďalšie by sme mali mať odpoveď po úspešnom dokončení misie.

Zdroj: www.nytimes.com

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode