zdielať

Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov

Kryptomeny a bitcoin Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov - krypto1 e1518520730987 - Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov

Zaujímaš sa o kryptomeny a bitcoiny, ale sú pre teba stále španielskou dedinou? Vyskúšal si Googliť nejaké informácie, ale máš pocit, že ľudia, ktorí sa pohybujú vo svete kryptomien používajú nejakú divnú hackerštinu či kryptoslovenčinu?

V tomto článku si môžeš prečítať vysvetlenie niekoľkých základných pojmov, nech to môžeš pomaly začať chápať. Napríklad zistíš, prečo ľudia spomínajú v súvislosti s kryptomenami FIAT,  a vôbec to nemá žiaden súvis s tou talianskou automobilkou.

 

#1 – KRYPTOMENY VS. BITCOIN

Kryptomeny sú elektronické peniaze. Podobne ako pri klasických peniazoch existujú rôzne meny – ako napríklad eurá, americké doláre, české koruny či thajské bathy. Bitcoin je len jedna z nich. Bol prvý a vďaka tomu je dnes najznámejší. Okrem bitcoinu existujú tisícky rôznych kryptomien. K najznámejšími patria Litecoin, Ethereum, Ripple, Dash či Monero. Tak ako klasické peniaze majú skratky – napr. americký dolár má skratku USD, rovnako majú aj kryptomeny svoje skratky – kryptomena bitcoin je BTC, ethereum je ETH, ripple je XRP…

Zoznam kryptomien nájdeš na stránke CoinMarketCap.com.

 

#2 – FIAT

Ľudia vo svete kryptomien používajú slovo FIAT, pre všetky klasické peniaze. Ak nejaký Čech povie, že „nemá žiaden FIAT“, tak to znamená, že nemá české koruny, respektívne žiadne iné klasické peniaze. Ľudia vo svete kryptomien často nariekajú, že nemajú FIAT najmä v čase, keď chcú nakúpiť ďalšie kryptomeny a nemajú za čo.

Podľa definície na Wikipedii sú fiat peniaze všetky peniaze, ktoré nie sú ničím kryté, ale sú považované za peniaze, lebo ich nejaká vláda krajiny za peniaze schválila.

Klasické štátne peniaze - tzv. fiat peniaze Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov - euro and usa dollar money banknotes background PJLBR8C 1024x683 - Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov
Klasické štátne peniaze – tzv. fiat peniaze. Foto: vlad_star

 

#3 – FOMO a FUD

Keď niekto spomenie v nejakej súvislosti FOMO, tak myslí skratku anglického termínu „Fear of missing out“ (strach zo zmeškania). Znamená to, že ľudia bezhlavo investujú do kryptomien, lebo majú strach, že im utečie vlak. FOMO sa často objaví, keď média zverejňujú pozitívne správy o bitcoine alebo kryptomenách. Napríklad ak o mesiac bitcoin znova narastie na nejakú veľkú okrúhlu sumu, začnú o tom písať v médiach a veľa ľudí pocíti strach, že zmeškajú investičnú príležitosť a začnú bezhlavo nakupovať kryptomeny. To vyvolá zvýšený dopyt po kryptomenách, ich cena rastie ešte viac a viac ľudí začne cítiť FOMO.

Okrem toho existuje FUD, čo je opačný prípad. Je to skratka z anglického „Fear, uncertainty and doubt“ po slovensky to sú „strach, neistota a pochybnosti“. Ľudia čítajú negatívne správy (napríklad, že Čína alebo India ide zakázať niečo v súvislosti s kryptomenami) a zo strachu začnú predávať kryptomeny.

 

#4 – HODL alebo HODLOVAŤ

Vyzerá ako preklep z anglického slova HOLD, čo po slovenský znamená držať. V skutočnosti to bol naozaj pôvodne preklep. Jeden anglicky hovoriaci človek sa na diskusnom fóre o bitcoinoch pred pár rokmi preklepol a miesto slovíčka HOLD napísal HODL, toto slovo sa stalo populárne a ľudia v komunite nadšencov ho často používajú. Znamená to dlhodobé držanie, čiže vlastnenie nejakej kryptomeny. Ak niekto povie, že hodluje bitcoin, znamená to, že vlastní bitcoin a nechystá sa ho v blízkej dobe predať – čiže je to pre neho dlhodobá investícia.

Holdovanie bitcoinu Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov - bitcoin cryptocurrency miner stacking btc coins PWYJE46 1024x683 - Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov
Holdovanie bitcoinu, Foto: stevanovicigor

 

#5 – BURZA alebo KRYPTOBURZA

Je to presne to, čo si asi myslíte, že to je. Je to miesto, kde sa dá kúpiť bitcoin alebo iná kryptomena. Zväčša je to webová stránka alebo mobilná aplikácia, kde môžeš kúpiť alebo predať kryptomenu.

K najznámejším patria Coinbase, Bitstamp či Bitfinex.

Ukážka kryptoburzy Coinbase Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov - coinbase 1024x690 - Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov
Ukážka kryptoburzy Coinbase

 

#6 – ALTCOIN

Altcoiny sú všetky kryptomeny okrem bitcoinu, sú považované za alternatívu voči bitcoinu – čiže alternatívne coiny (mince) a odtiaľ vzniklo pomenovanie altcoin. Ľudia občas používajú aj vulgárnejšiu verziu shitcoin, čo je v zásade to isté, len tento termín vyjadruje negatívnu emóciu. Používajú ho, ak rozprávajú o nejakom altcoine, ktorý nemajú radi.

 

#7 – PUMP a DUMP

Pump je rast ceny, dump je pokles ceny – často umelo vyvolaný. Pumpovanie ceny znamená, že sa niekto snaží umelo zvýšiť cenu kryptomeny. Je spájaný napríklad so pump&dump skupinami ľudí, sú to voľné združenia ľudí, ktorí sa snažia umelo navýšiť cenu nejakej kryptomeny, aby dokázali rýchlo a hlavne veľa zarobiť.

Možno ste na internete objavili rôzne skupiny, ktoré predávajú „zaručené nákupné signály“ alebo sa považujú za „VIP skupinu“ s tipmi na nákup. Často sa môže jednať o podvod. Stanete sa členom skupiny, prevádzkovateľ vám odporučí nakupovať nejakú kryptomenu, táto kryptomena sa často predáva len na jednej alebo dvoch burzách. Túto kryptomenu si však dotyčný predtým kúpil sám, a teraz ju propaguje ostatnými, aby rástla jej cena a ostatní ju kupovali od neho. Dotyčný tak predá všetky kusy kryptomeny s veľkým ziskom dôverčivým ľuďom a následne cena danej kryptomeny padne na dno, lebo všetci ju kupovali bez rozmyslu.

Pozrite si obrázok, ako sa vyvíja cena kryptomeny E-coin v posledných dňoch – z pár dolárov vyskočila na stovky dolárov (3000% rast) a následne padla naspäť. Celé sa to udialo v priebehu niekoľkých hodín.

Pump a dump - ukážka Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov - Screenshot 2018 02 12 09 - Kryptomeny a bitcoin: Slovníček 10 základných výrazov
Ukážka pump a dump schémy, ako jedna kryptomena narástla o tisícky percent v priebehu dňa a následne padla naspäť. Zdroj: Coinmarketcap.com

 

#8 – SCAM

SCAM je anglické slovo pre podvod. Najzväčší a najznámejší podvod bol tento rok zatiaľ Bitconnect. Bola to tzv. „lending platforma“, kde ste si mohli kúpiť ich kryptomenu a následne im ju požičať vo forme úveru, firma Bitconnect vám následne vyplácala úroky.
Garantovala úroky vo výške jedného percenta denne, prípadne aj viac, ak ste požičali vyššiu sumu peňazí. Pri poklese bitcoinu v januári tohto roka už firma nedokázala vyplácať úroky a skrachovala. Hodnota kryptomeny bitconnect následne klesla v nasledujúcich dňoch o 99%.

Dávajte si pozor, ak vám niekto „garantuje“ vysoké úroky, alebo zaručene sľubuje znásobenie investície – pravdepodobne sa jedná o podvod. Kryptomeny sú veľmi mladý segment trhu a nič sa pri nich nedá odhadnúť dopredu. Nikto nevie koľko bude stáť bitcoin o rok, dokonca nikto nevie, koľko bude stáť zajtra. Akékoľvek konkrétne čísla odhadov do budúcnosti sú len veštby, ktoré sa nemusia vyplniť.

 

#9 – KOREKCIA 

Korekcia je pokles ceny. Ak nejaká kryptomena narástla o nezdravo veľa percent, pravdepodobne bude nasledovať pokles ceny – tzv. korekcia, keď jej cena klesne na nejakú zdravšiu hodnotu.

 

#10 – ICO

ICO je skratka Initial Coin Offering, je to moment, keď sa niekto rozhodne vydať svoju vlastnú kryptomenu a predať ju ľuďom ešte skôr ako existuje. Áno, ktokoľvek si môže vydať vlastnú kryptomenu.

Vymyslíte si projekt a pokúsite sa nájsť investorov tým, že im predáte kusy budúcej kryptomeny, ktorú v súvislosti s projektom vytvoríte.

Uvediem vám príklad: Predstav si, že by ťa tvoj dobrý priateľ oslovil s tým, že chce postaviť kasíno. Ukáže logo kasína, nákresy budovy a plány. Ponúkne ti investíciu tým, že si môžeš od neho kúpiť kryptomenu budúceho kasína a sľúbi, že danú kryptomenu budeš môcť v budúcnosti použiť ako žetóny v danom kasíne. Nikto však nevie, aká bude hodnota týchto žetónov, keď sa v budúcnosti kasíno otvorí. A vlastne ani nevieš, či sa nakoniec to kasíno otvorí. A teraz si predstav, že s touto ponukou na investovanie do kasína neprišiel tvoj dobrý priateľ, ale nejaký cudzí človek na internete, ktorého si nikdy nevidel…  Tak toto je to ICO 🙂

 

Dalšie výrazy a skratky

Ak ťa tieto odborné termíny zaujali a chceš sa naučiť viac odborných výrazov z kryptosveta – pozri si slovenský kanál na Youtube – Krypto Kanál. Tam nájdeš videá, ktoré vysvetľujú veci okolo kryptomien v slovenčine.

Napríklad aj tieto 2 videá, ktoré ti vysvetlia vyššie uvedené skratky a ďalších viac než 100 výrazov

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=be5zdKUKd0o]

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=WoGaN-mJZ9w]

Dúfam, že sa ti tento článok páčil. A ak si chceš prečítať ďalšie články o kryptomenách na Moment.sk, tak napíš do komentárov o čom by si sa chcel dozvedieť viac.

Kategórie:

Podobné články

Geek, ktorý sa zaujíma o moderné technológie - kryptomeny, umelú inteligenciu, samojazdiace autá, počítače, mobilné aplikácie a robotov
mmnt.sk
Close Cookmode