zdielať

Od roku 2021 povinne triedime odpad

kompostovanie - gary chan YzSZN3qvHeo unsplash scaled - Od roku 2021 povinne triedime odpad
Budúcnosť je v kompostovaní Gary Chan

15 ton odpadu. To je číslo uverejnené v časopise Grant, ako množstvo odpadu, ktoré Slováci vyprodukujú za rok. 15 ton je veľa. Nestojí to iba na jednotlivcoch aby redukovali odpad, ale aj na nariadeniach, ktoré umožnia vo všetkých kútoch Slovenska  tento roztriedený odpad odvážať. Nie na skládky, ale kompostovať a recyklovať. Zvládneme to?

Do roku 2025 by sme mali začať recyklovať 55% komunálneho odpadu a následne toto číslo ešte zvyšovať. Takmer polovica celkového odpadu z domácností je bioodpad. Niektoré domácnosti sa rozhodli bioodpad kompostovať na záhrade a tí v bytovkách si môžu zakúpiť maličké nádoby na kompost aj domov. Od roku 2021 však čaká mestá a obce zmena. Bude platiť zákaz skladovať neupravený komunálny odpad na bežných skládkach. Bioodpad na skládkach komunálneho odpadu hnije a vytvára plyny, ktoré následne kontaminujú spodné vody a samozrejme to zapríčiňuje, že baktérie sa šíria vo veľkom. Riešením je triedený zber odpadu, alebo kompostovanie. Európska Únia vyčlenila dotácie práve na odpad, aby bolo pre mestá a obce jednoduchšie zabezpečiť spoločný kompostér, alebo priamo zber kuchynského bioodpadu. Prerozdelovanie peňazí pre samosprávy už začalo! Kým sa dočkáme zriadenia kompostéru, alebo toho, aby náš kuchynský odpad odnášali, môžeme vyskúšať aspoň malé kompostériky na doma.

Kompostovať sa dá aj v byte. Je viacero možností. Môžete svoj kuchynský bioodpad skladovať v nádobe a raz za týždeň ho odviezť do vonkajšieho kompostéra – či už u Vašich známych na záhradke, alebo niekde do oficiálnej kompostárne v okolí. Ďalšou možnosťou je snažiť sa svoj bioodpad spracovávať. Ostruhané časti z mrkvy, ohryzok z jablka či kapustné listy dokážu spotrebovať zvieratká. Pokiaľ niekto vo Vašom okolí chová kozy či prasiatka, skúste sa s daným človekom dohodnúť na zužitkovaní Vášho bioodpadu. Treťou a najmodernejšou možnosťou je zakúpiť si do bytu kompostér s dážďovkami, ktoré Váš bioodpad rozložia na hnojivo. Kalifornské dážďovky si môžete zakúpiť v obchode a Váš „vermikompost“ môžete mať priamo v kuchyni. Pri správnom používaní nezapácha. Kalifornské dážďovky dokážu denne premeniť na hnojivo až pol kila prírodných kuchynských zvyškov. Jeden domáci kompostér s dážďovkami tak bohato postačí pre štvorčlennú rodinu.

Upozornenie: mäso a tuky do kompostérov nepatria!

Zdroje: Mgr. Mária Filipková. Grant 10/2020-11/2020

www.zemito.sk

Kategórie:

Podobné články