zdielať

Ježko – náš jesenný kamarát

ježko - tadeusz lakota 7w1yuuzXUiU unsplash scaled - Ježko – náš jesenný kamarát
Na jeseň hľadá ježko svoj úkryt - môžeme mu pomôcť Tadeusz Lakota

Fučanie a lozenie ježka po našej záhrade nás môže prekvapiť od jari do jesene. Na jeseň sa sním však stretneme o čosi častejšie. Už od škôlky kreslíme ježkovi na chrbátik jabĺčka a hrušky. Čím sa však ježko naozaj živí a ako mu môžeme počas chladných nocí pomôcť prežiť? O živote ježkov Vám povieme v tomto článku.

Jež bledý je najrozšírenejší druh ježka na Slovensku. Na západnom Slovensku pri hraniciach s Českom žije aj jeho príbuzný jež tmavý. Jež bledý sa tiež môže objavovať v literatúre pod názvami Jež východoeurópsky, východný alebo svetlý. Dospelý jedinec váži okolo pol kila až kila a stretnúť sa s ním môžeme hlavne v noci. Samčekovia sa so samičkami pária na jar a na jeseň očakávajú príchod malých ježkov na svet. Ich obydlia sú väčšinou pod koreňmi stromov, pod kríkmi a v húštinách. Na chrbte má okolo 16 000 pichliačov a na ne sa spolieha, že ho ochránia, keď hlasno fučí a hľadá si potravu. Ježko málokedy jedáva plody ako jablká a hrušky. Oveľa viac mu chutí hmyz, dážďovky, mäkkýše, žaby a plazy. Zaujímavosťou je, že jež je veľmi dobrý bežec aj plavec. Vyzerá na prvá pohľad nemotorne s pichliačmi, ktoré všade so sebou nosí, ale v skutočnosti nemá problém bežať poriadne rýchlo a preplávať aj toky riek. Problémom pre ježkov sa stáva doprava. Keďže je jež nočný živočích a v daždivých dňoch vyliezajú dážďovky na cesty, pri hľadaní potravy sa dostane ľahko do kolízie s autom. Populácia ježkov preto klesá. Na jeseň však môžeme ježkom pomôcť aj na našej záhrade.

Ako pomôcť ježkovi? Ježkovi môžete pomôcť v troch krokoch: dať mu vodu, dať mu jedlo a dať mu domov.

Čo mám dať ježkovi piť? Určite nie mlieko! Mlieko je absolútne nevhodná potravina pre ježka. Ježkovi úplne postačí miska s vodou.

Čo mám dať ježkovi jesť? Jabĺčkami, mrkvičkami a hruškami ježkov nepotešíme. Oveľa viac mu naplníme bruško mačacími granulami. Mnohí ľudia sa boja, že k sebe domov prilákajú aj túlavé mačky, no aj ostatné zvieratá bez domova potrebujú na zimu pomôcť s prísunom potravy. Netreba to brať ako nevýhodu.

Kde bude ježko bývať? Pokiaľ sa Vám nechce do domčeka pre ježka veľa investovať postačí mu ak nebudete dôsledne upratovať na jeseň svoju záhradku. Suché lístie a konáre sú mu ako domov úplne prirodzené. Pokiaľ si plánujete listy a konáre pohrabať, existujú na predaj malé útulné drevené domčeky pre ježkov. Drevený domček pre ježka dokážete vyrobiť určite aj sami, postačí vám zopár dosiek a základné náradie ako pílka, kladivo a klince. Aby ježka domčeky viac lákali, môžete do nich vložiť listy a do okolia uložiť konáre.

Pokiaľ sa ježko u Vás neubytuje, tak sa určite aspoň zastaví na občerstvenie. Populácia ježkov je nízka, preto mať na záhrade ježka je obrovská česť!

Zdroj: www.snaturou2000.sk

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode