zdielať

Kofeín má vplyv aj na sivú kôru mozgovú

káva - fotografierende RDtX7twRd8A unsplash scaled - Kofeín má vplyv aj na sivú kôru mozgovú
Sivá kôra mozgová sa mení po užití kofeínu. fotografierende

Bez rannej kávičky je náročné fungovať celý deň. Kofeín je záchrana! Pomáha nám cítiť sa bdelo a vykonávať každodennú prácu. Poznáme aj jeho negatívny vplyv, môže nám napríklad narušiť spánok. Ako však pôsobí na náš mozog ? Vedci sa venovali zaujímavému výskumu: Ako kofeín ovplyvňuje štruktúru mozgu a spánok? Pod vedením Dr. Carolin Reichertovej vedecký tím zistil zaujímavé skutočnosti.

Hneď na úvod je potrebné vysvetliť, že počas výskumu sa podarilo vyvrátiť stereotypnú predstavu, že kvôli kofeínu neviete zaspať. Kofeín ľuďom spánok neovplyvnil, preto sa vedci pustili ďalej do skúmania mozgu. Na výskume sa zúčastnilo 20 zdravých dobrovoľníkov, ktorí každodenne pijú kávu. Najprv dostávali tabletky kofeínu a neskôr placebo tabletky. Vedci na nich skúmali objem sivej hmoty pomocou scanovania mozgu a kvalitu spánku v spánkovom laboratóriu. Zistilo sa, že sivá hmota mozgová je kofeínom ovplyvnená, na rozdiel od kvality spánku, na ktorú kofeín nemá vplyv. Keď pacienti užívali placebo a nie kofeín, tak objem sivej hmoty im značne narástol. Potvrdilo sa teda, že konzumácia kofeínu má vplyv aj na mozog. Najväčšie zmeny zaznamenali v pravom laloku, ktorý je zodpovedný aj za konsolidáciu pamäte.

Dobrá správa pre „kávičkárov“ je, že po desiatich dňoch abstinencie od kofeínu sa mozog vráti do pôvodnej podoby. Ďalší výskum by sa mal zamerať na to, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorí pijú kávu dlhodobo a tí ktorí ju nepijú vôbec. Tiež by bolo zaujímavé zistiť, ako sa zmenšovanie a zväčšovanie objemu sivej hmoty prejavuje na našom správaní a pamäti.

Výskumy ako tieto, jednoducho potrebujeme. Potrebujeme pochopiť, čo s nami robia naše závislosti. Kedysi sa fajčenie a pitie alkoholu považovalo za zdravé. Dnes už všetci vieme, ako to v skutočnosti je. Okrem toho, že je niečo označené za nezdravé, potrebujeme aj vedieť čo presne nám to spôsobuje, aby sme vedeli zvážiť riziká a benefity. Fajčenie môže spôsobiť rakovinu – ale fajčenie upokojuje myseľ, pitie alkoholu problémy s pečeňou – ale alkohol zároveň dezinfikuje. Alkohol a fajčenie v určitých prípadoch prináša ľuďom pôžitky, ale zároveň ich aj negatívne ovplyvňuje. A čo kávička? Káva je súčasťou života takmer každého z nás. Ak má vplyv na mozog, tak potrebujeme vedieť aký a ako nás môže ovplyvňovať v budúcnosti. Pozitívne účinky kofeínu všetci dobre poznáme, stoja nám však za to aby sme riskovali negatívny dopad na naše zdravie? Vedci nám na túto otázku raz odpovedia.

Zdroj: scitechdaily.com

 

Kategórie:

Podobné články