zdielať

Dôvod na oslavu sa vždy nájde – augustové sviatky

- kelly sikkema PxxAXP1hVh8 unsplash scaled - Dôvod na oslavu sa vždy nájde – augustové sviatky

August je mesiac v roku, ktorému bolo pridelených najmenej „extra sviatkov“, mimo tých bežných, štátnych sviatkov. V auguste sa na svoj deň však môžu tešiť napríklad mladí ľudia, leňoši, alebo ľaváci. Poďme si prejsť tie najzaujímavejšie augustové sviatky.

9.8. Medzinárodný deň solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii. O oslavách tohto dňa rozhodol Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v roku 1982. V tento deň vzdávame úctu ženám, ktoré s odhodlaním bojujú za svoje práva, práva svojich detí a podstupujú každodenne veľký risk. Každý človek na Zemi by mal mať rovnaké práva bez ohľadu na náboženstvo, pohlavie, politickú orientáciu, sexuálnu orientáciu, etnickú skupinu, rasu a tiež bez ohľadu na to, do akej sociálnej skupiny patrí.

10.8. Záhaľčivý deň. V tento deň môžeme zaháľať koľko sa nám páči, bez výčitiek. Je to totiž oficiálny deň leňošenia. V práci nám preleňošený pondelok asi neprejde, ale môžeme sa leňošeniu venovať aspoň doma.

12.8. Medzinárodný deň mládeže. Opäť sviatok, ktorého „tvorcom“ je OSN. Počas dvanásteho augusta by sa mala mládež oboznamovať s globálnymi problémami mladých ľudí na rôznych kultúrnych podujatiach a koncertoch. Všetci by sa mali zamyslieť, že nie každý mladý človek čelí iba bežným problémom. Mnoho mladých ľudí žije vo vojnových oblastiach, alebo zažívajú pašovanie a zneužívanie. Tento deň slúži na to, aby sme si našli čas informovať sa, nie len čo sa deje, ale aj ako dokážeme pomôcť z pozície jednotlivca.

13.8. Medzinárodný deň ľavákov. Približne 10% všetkých ľudí píše ľavou rukou. Podľa vedcov je záhada ľavákov a pravákov uložená v mieche ľudského tela. Tento deň však neoslavujeme preto, aby sme zistili prečo sú niektorí ľudia ľaváci. Tento sviatok slúži na to, aby sme pochopili kde všade sa ľaváci stretávajú s problémami. Spýtajte sa v tento deň vašich kamarátov ľavákov, aké ľavácke zlepšenia by ocenili. Napríklad, také nožnice pre ľavákov im určite zjednoduchšujú život. Možno spoločne prídete na ďalšie ľavácke „zlepšováky“.

23.8. Medzinárodný deň na obchod s otrokmi a jeho zrušenie. Tento medzinárodný deň do platnosti uvidela organizácia UNESCO v roku 1997. Prečo práve 23.8. ? V tento deň v roku 1791 na dnešnom Haiti vypuklo povstanie otrokov. „Narodil som sa ako otrok, ale príroda mi dala dušu slobodného človeka.“ – s týmto heslom Toussaint Louverture viedol povstanie, ktoré postupne po malých krôčkoch viedlo až k zrušeniu otroctva a vyhláseniu Haiti.

Medzinárodné dni každý mesiac nám okrem dôvodov na oslavu aj rozširujú naše obzory.

ZDROJE: www.history.hnonline.sk

www.kalendar.aktuality.sk

Kategórie:

Podobné články