zdielať

Tekvicové semienka – lahodná i prospešná chuťovka

tekvicové semienka - engin akyurt xBGX jOuMW4 unsplash scaled - Tekvicové semienka – lahodná i prospešná chuťovka
Prečo dať tekvicovým semienkám šancu? Engin Akyurt

Tekvicu si spájame predovšetkým s jesenným obdobím. Krásne oranžové plody sú nielen dekoráciou, ale i vhodnou prísadou do kuchyne. Keď sezóna tekvíc pominie, stále máme možnosť siahnuť po tekvicových semienkach. Sú skvelou chuťovkou, ktorá pomôže zahnať hlad a zároveň sú bohatou studnicou zdraviu prospešných látok. V jednej porcii (28 gramov) sa nachádza 151 kcal, ktoré pochádzajú predovšetkým z tukov a proteínov. Rovnako sú bohaté i na zinok, horčík, železo a meď. Výhodou je i vysoký obsah antioxidantov chrániacich telo pred oxidačným stresom.

tekvicové semienka - chuttersnap jj1ZBGu7SKM unsplash 1024x684 - Tekvicové semienka – lahodná i prospešná chuťovka
autor: ChuttersnapOplatí sa voliť najmenej spracované semienka.

Výhody, ktoré tekvicové semienka poskytujú nášmu zdraviu

Tekvicové semienka sú bohatým zdrojom horčíka, ktorý často v našej strave chýba. Horčík je minerálom dôležitým pre celkové psychické i fyzické zdravie. V našom organizme prebieha viac ako 600 chemických procesov, ktoré sú na horčíku závislé. Správna hladina horčíka v organizme je nevyhnutná pre:

  • Znižovanie rizika prepuknutia chorôb kardiovaskulárnej sústavy
  • Zachovanie zdravých kostí
  • Regulácia hladiny cukru v krvi a krvného tlaku
  • Minimalizovanie prejavov únavy a vyčerpania

Dôležitú úlohu hrá i pomerne vysoká hladina zinku v tekvicových semienkach. Vysoká hladina zinku podporuje v prípade pánov plodnosť i kvalitu spermií. Spoločne zohrávajú zinok, horčík i tryptofán dôležitú úlohu pre zabezpečenie kvalitného spánku, s ktorým má v dnešnej dobe množstvo ľudí problém.

tekvicové semienka - engin akyurt 45FWnefiNyw unsplash 1024x683 - Tekvicové semienka – lahodná i prospešná chuťovka
autor: Engin AkyurtTekvicové semienka sa oplatí zaradiť do svojho každodenného jedálnička.

Ako konzumovať tekvicové semienka?

Zaradiť tekvicové semienka do svojej stravy je mimoriadne jednoduché. Sú lahodné a dopriať si ich môžete ako ľahkú desiatu alebo olovrant. Výhodné je voliť semienka, ktoré nie sú solené a prešli minimálnym procesom úpravy. Vychutnajte si ich, akokoľvek chcete. Ich účinky sú spájané dokonca i s prevenciou niektorých druhov rakoviny (zníženie rizika rakoviny žalúdku, prostaty, prsníkov, pľúc i hrubého čreva). Množstvo antioxidantov a biologicky aktívnych látok sa skutočne oplatí zaradiť do svojej stravy.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode