zdielať

Tajomné tvory skvele vybavené na lov. Zoznámte sa so sovami.

sova - photo 1517517666444 6978df380b74 - Tajomné tvory skvele vybavené na lov. Zoznámte sa so sovami.
Sova je dokonale vybavená na lov Zdroj: unsplash.com

Sova je pre mnohých ľudí tvor záhadný, ktorý potajomky preletuje nad našimi hlavami, najmä po zotmení. Sluchom by sme ju však našli len ťažko, lieta totiž úplne potichu, pretože jej to pomáha pri love. Možno aj preto sa jej pripisovali rôzne schopnosti a ľudia sa jej báli.

Počuť ich ale môžeme najmä v období toku, keď sa ozývajú. Dajú sa podľa toho dobre rozoznávať a viete tak zistiť, aké sovy sa vyskytujú vo vašom okolí.

sova - pexels photo 357159 - Tajomné tvory skvele vybavené na lov. Zoznámte sa so sovami.
Zdroj: pexels.com

Majú dokonalé vybavenie na lov
Sovy sa pri love orientujú najmä sluchom. Ušné otvory majú umiestnené asymetricky po bokoch hlavy, preto určia polohu koristi takmer na milimeter presne.

Okrem toho využívajú aj výborný zrak, no v menšej miere. Na to, aby videli, im síce stačí len minimum svetla, no s úplnou tmou si neporadia ani sovie oči. Napriek tomu, že sú väčšinou aktívnejšie v noci, oči im skvele fungujú aj cez deň. Blízky predmet však dobre nevidia, sú ďalekozraké.
Oči majú umiestnené na hlave vpredu (nie na bokoch ako iné dravce) a nemôže nimi hýbať, no svoje zorné pole zväčšujú tým, že môžu otočiť hlavu o 270°. Obkolesené sú kruhom pierok, takzvaným závojom. Od ostatných vtákov sa líšia aj tým, že pri žmurkaní zatvárajú horné viečko a keď spia, majú zatvorené spodné.

Kvôli nepriateľovi sa dokážu zväčšiť, či hrať mŕtveho
Ako obranu zvolia taktiku, ktorá spočíva v tom, že nepriateľa zastrašujú tým, že sa snažia pôsobiť väčšie a nebezpečne. Našuchoria mäkké páperovité perie, roztiahnu krídla, klepú zobákom, syčia a kolíšu sa zboka nabok. Robia to už mláďatá. Niektoré druhy dokonca hrajú, že sú mŕtve.

Hniezda si samy nestavajú
Znášajú biele guľaté vajíčka. Mláďatá sú po vyliahnutí slepé a pokryté páperím. Z hniezda sa vzďaľujú často ešte pred tým, než vedia lietať (a rodičia sa o ne starajú dlhú dobu aj mimo hniezda), preto ich ľudia často chybne „zachraňujú“. Vždy ich je potrebné nechať na mieste, nanajvýš vyložiť na blízky strom.

sova - pexels photo 1430549 - Tajomné tvory skvele vybavené na lov. Zoznámte sa so sovami.
Zdroj: pexels.com

Potrava
Sovy sa živia väčšinou hlodavcami, menšie konzumujú vcelku, väčšie trhajú zobákom. Nepohrdnú však ani vtákmi, obojživelníkmi a zistilo sa, že vzácne aj rybami a plazmi. Niektoré sú aj hmyzožravé.

Potravu, ktorú nedokážu stráviť (srsť, kosti, pazúry, perie) vyvrhujú. Tieto vývržky môžu byť v rôznych farbách a veľkostiach, podľa druhu sovy. Tiež sa z nich dá zistiť, čo sova skonzumovala.

Tieto chránené dravce ohrozuje aj človek
Napriek tomu, že sú tieto vznešené dravce prísne chránené, sú často strieľané a nepriamo im ubližujeme modernizáciou budov, takže niektoré druhy prichádzajú o miesta na hniezdenie. Človek im škodí aj tým, že trávi hlodavce, ktoré potom sovy ulovia ako ľahkú priotrávenú korisť a uhynú. Pritom, práve v poľnohospodárstve je sova užitočná, pretože loví hlodavce, škodce.

Ďalšie zaujímavosti:

  • U nás pravidelne hniezdi 10 druhov sov.
  • Jediná sťahovavá sova u nás je výrik obyčajný.
  • bohyňa múdrosti Aténa bola zobrazovaná so sovou.
  • Takmer všetky sovy majú na nožičkách perie až po pazúry.

Zdroje:
– kniha: Vták
– kniha: Sovy Slovenska vo fotografii – Stanislav Harvančík

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode