zdielať

Strácate sa v nariadeniach? Mal by pomôcť digitálny covid automat

koronavirus - cdc k0KRNtqcjfw unsplash scaled - Strácate sa v nariadeniach? Mal by pomôcť digitálny covid automat

Každý z nás má povinnosti. Práca, deti, domácnosť, šport a mnohé ďalšie. Za bežných okolností sledujeme v správach veľké kauzy a zaujímavé novinky. Počas pandémie sme však povinní sledovať opatrenia, farby okresov a počty nakazených. Naučili sme sa nové slová ako blackout, lockdown či dokonca kĺzavý medián. Priznajme si však, že u nás nie je jednoduché sledovať meniace sa nariadenia. Občas máme pocit, že by sme mali správy sledovať nonstop. Aj tak nám niečo ujde. Keď nám nič neujde, tak nás možno popletú nejasné informácie v médiách, alebo statusy politikov. Bežný občan nemá šancu sledovať správy každodenne a pamätať si niekoľkostranové nariadenia. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dňa 19.3.2020 vypustilo informáciu, že pomôcť by mal digitálny covid automat.

Digitálny covid automat je od 19.3.2021 spustený v skúšobnej verzii. Veronika Remišová ozrejmila, že je možné skúšobnú verziu ešte pripomienkovať a vylepšovať. Úlohou digitálneho covid automatu je pomôcť ľuďom zorientovať sa v okresoch a nariadeniach. Mnohí z nás dúfajú, že covid automat je dočasná záležitosť, ale ministerstvo počíta s niekoľkomesačným využívaním automatu. Ministerstvo priznáva, že covid automat je komplikovaný systém, na ktorý si ľudia musia zvyknúť. Digitálny covid automat nájdete na adrese automat.gov.sk. V telefóne si môžete používať digitálny covid automat ako štandardnú aplikáciu. Zadáte vašu adresu a budete vidieť opatrenia, ktoré aktuálne platia pre Vás. Momentálne je aplikácia prístupná v slovenskom jazyku. Keď bude upravená a užívatelia budú spokojní, tak je naplánované stránku prekladať do viacerých jazykov.

Tvorcom digitálneho automatu je spoločnosť Slovensko IT na čele s generálnym riaditeľom Pavlom Miroššay. Pokiaľ neviete, tak Slovensko IT je dcérskou spoločnosťou nového Mirri (Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie). Pavol Miroššay sa vyjadril, že digitálny covid automat vznikol za pár dní a zamestnanci na ňom dokonca pracovali aj počas svojho voľného času.

Digitálny covid automat som vyskúšala. V kolonke som vyplnila okres v ktorom žijem (Bratislava) a dozvedela som sa všetky aktuálne nariadenia a farbu okresu. Jednotlivé nariadenia si môžete ďalej rozkliknúť a dozviete sa presnejšie znenie. Digitálny covid automat je praktický pomocník na každodenné použitie.

 

Zdroj: www.mirri.gov.sk

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode