zdielať

Nočné mory nám spôsobuje aj pandémia – dá sa s nimi niečo spraviť?

nočné mory - diego lozano QGHNk7eis0k unsplash scaled - Nočné mory nám spôsobuje aj pandémia – dá sa s nimi niečo spraviť?
Nočné mory nám môžu znepríjemniť život. Diego Lozano

Spozorovali ste, že v poslednom čase mávate viac zlých snov ako predchádzajúce roky? Príčinou môže byť aj pandémia koronavírusu. Koronavírus sa každému človeku jednoducho dostal do hlavy. Niektorí sa boja o zdravie, niektorí aj o stabilitu svojej finančnej situácie. Vedci tvrdia, že zlé sny spôsobené koronavírusom a vzniknutou pandémiou vytvorili určitú formu zdieľaného snívania medzi jednotlivcami. Pandémia je reálnou nočnou morou, ktorá sa nám dostáva aj do snov.

Sny sa snívajú každému približne rovnako často a to, či si ich pamätáme, závisí od toho, počas akej fázy spánku sa prebudíme. Ak sa zobudíme počas REM fázy spánku, tak si sen pamätáme. Niektorí ľudia veria, že sny majú význam a iní sny považujú iba za náhodný príbeh v našej hlave, ktorý vznikne keď nám mozog „upratuje“ myšlienky. Veda zaoberajúca sa snami sa nazývaná oneirológia. Odkrýva záhady snívania. Vedci zistili, že sny môžeme brať ako určitý tréning. Citová časť nášho mozgu, zodpovedná za snívanie, nás vo sne dostane do situácií, v ktorých sa ocitnúť nechceme.  My si tak trénujeme, ako sa z danej situácie dostať. Funguje to aj opačne. Pokiaľ sa nám sníva, že sme niečo dokázali – mozog nám tak dáva nádej, že to dosiahneme aj v reálnom živote. Sny teda ovplyvňuje to čo by sme chceli, čo sa nám v živote deje, čo nás stresuje a aj čoho sa bojíme. Pandémia pôsobí na mnoho ľudí stresujúco. Nevieme čo sa bude diať, aké budú pravidla a ani ako na vírus zareagujeme ak ho náhodou chytíme. Preto sa nám o ňom sníva, aby sme sa pripravili na riešenia vzniknutých situácií.

Podľa výskumov vo Fínsku sa pandémia podpísala pod nočné mory mnohých ľudí. Vďaka špeciálnym algoritmom analyzovali obsah snov a zistili, že z 33 tém, o ktorých sa ľuďom sníva, bolo až 20 zlých. Z tých 20 vyše polovica súvisela s pandémiou. Zo 4000  respondentov viac ako polovica uviedla, že odkedy sa v Európe objavil nový koronavírus, tak žijú vo väčšom strese.

Ak sa aj Vám snívajú zlé sny a chcete sa ich baviť môžete skúsiť zopár jednoduchých tipov na ich elimináciu. Nechoďte spať najedení a pred spaním si vyvetrajte. Pred spaním aspoň tri hodiny necvičte, ani sa zbytočne nehádajte, či nečítajte správy, ktoré by Vás rozrušili. Počas spánku nechajte elektroniku v inej miestnosti. Skontrolujte, či máte kvalitný matrac. Je vedecky dokázané, že nepríjemné zvuky, alebo zápach tiež vyvolávajú zlé sny. Snažte sa zabezpečiť si prostredie na spánok, v ktorom je čistá príjemná vôňa, nie príliš teplo ani zima a pred spánkom ukľudnite svoje telo aj myseľ. Môžete skúsiť pre spánkom Weilovo cvičenie: nádych, zadržanie dychu a veľmi pomalý výdych. Spomalíte tak svoj tep a zrelaxujete telo. Ak by Vám nič zo spomínaných nápadov nepomohlo, budete musieť navštíviť psychológa, alebo spánkového odborníka. Mnoho ľudí tvrdí, že im pomohli aj lapače snov. Pre pokojný spánok sa oplatí sa vyskúšať všetko.

Zdroje: www.vyspimesa.sk

www.scitechdaily.com

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode