zdielať

Si dosť odvážny na otužovanie? Ak áno, prečítaj si ako na to!

otužovanie - otuzovanie titulka scaled 1 - Si dosť odvážny na otužovanie? Ak áno, prečítaj si ako na to!

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že vás láka otužovanie, ale neviete ako začať? Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac.

Otužovanie má mnoho prospešných benefitov pre zdravie, pričom medzi tie najdôležitejšie patrí posilňovanie imunity. Okrem celkovej podpory zdravia,  zároveň pomáha znižovať riziko srdcovo-cievnych ochorení či rakoviny.

Ako začať so zdravým otužovaním

Prvým krokom otužovania ja návšteva lekára. Nie každý s ním môže začať alebo ho praktizovať pravidelne. Z tohto dôvodu je dôležité vyšetriť odborníkom dýchacie cesty, srdce, pľúca a obličky. Po vyšetreniach a schváleniach lekárom už nič nestojí v ceste.

Keď chcete začať, choďte na to postupne, hlavne nikdy neskáčte do ľadovej vody. Začnite pomaly, jednoducho a postupne si pridávajte. Úplne najjednoduchšou cestou ako začať je plávať v jazerách počas leta, potom aj počas jesene a samozrejme neprestať ani keď sa ochladí. Takto sa postupne pripravíte a chlad vás neprekvapí. Samozrejme existuje mnoho spôsobov. Jedným z nich je aj sprchovanie sa v postupne chladnejšej a chladnejšej vode. Ďalším krokom môže byť aj behanie na boso po snehu alebo po studenej vode. Medzi ďalšie typy patrí aj pravidelné vetranie aj počas zimy či saunovanie.

otužovanie - otuzovanie 1024x683 - Si dosť odvážny na otužovanie? Ak áno, prečítaj si ako na to!
autor: relax-sport.skPred začiatkom otužovanie je ideálne absolvovať preventívnu prehliadku.

Základom pred samotným otužovaním je pripraviť si ľahké a teplé jedlo, ktoré vás vopred zohreje. Ideálnym jedlom je polievka. Dôležité je aj nezabudnúť na dostatok tekutín, v zime vás zahreje najmä teplý čaj. Medzi zakázané nápoje pred otužovaním patria alkoholické nápoje. Alkohol rozširuje cievy a tým podchladzuje organizmus.

Ďalším dôležitým faktorom je aj ľahká rozcvička či krátky beh. Pred otužovaním je dôležité zahriať organizmus, ale základom je neprehriať ho, aby sa telo nemuselo vysporiadať s veľkým teplotným rozdielom.

Po samotnom výkone je dôležité rozcvičiť stuhnuté a zahladené končatiny a doplniť tekutiny v podobe teplého čaju. Ak sa teda rozhodnete prvýkrát ísť otužovať, nezabudnite si so sebou zobrať deku na zahriatie a teplé oblečenie.

Kategórie:

Podobné články