zdielať

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje - IMG 3443 - Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje
cestovanie, cyprus, dovolenka Autor: Simona Jurigová

Väčšina turistov si pri výbere dovolenky predstaví pod ostrovom Cyprus nádherné pláže s tyrkysovým morom. Málokto vie, že tento ostrov nie je len o slnku a mori.

Ostrov Cyprus patrí medzi najväčšie ostrovy v Stredozemnom mori. Ročne ho navštevujú tisíce turistov, aby si užili slnečné lúče a nachytali bronz. Málokto vie, že tento ostrov nie je vyprahnutá púšť, ale môže sa pochváliť aj nádhernými horami. Názov Cyprus dala ostrovu meď, ktorá sa na ostrove ťaží. V minulosti sa na tomto ostrove ťažil aj azbest, ale nakoniec túto ťažbu zakázali, kvôli jeho karcinogénnym účinkom.

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje - IMG 3932 - Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje
Autor: Simona Jurigová

Nádherné údolie skrýva mnoho kostolíkov

Na ostrove Cyprus leží pohorie s názvom Troodos. Jeho najvyšší vrch Olymp má výšku až 1985 metrov nad morom. Malebné údolia tohto pohoria skrývajú malé dedinky, ktoré sú plné byzantských kostolov. Jednou z takýchto dediniek je Peristerona. Táto dedinka je zaujímavá tým, že neďaleko od seba leží mešita, ale aj katolícky kostol. Na Cypre je toto veľmi netypické, keďže ostrov je rozdelený na Severný Cyprus, ktorý je turecký, a na Cyperskú republiku, ktorá je kultúrou podobná Grécku. Návštevníci tejto pokojnej dedinky môžu na námestí pred kostolom ochutnať pravú cyperskú kávu. Podávajú ju bez cukru, alebo stredne sladkú alebo veľmi sladkú. Pre Slovákov, ktorí ochutnajú stredne sladkú kávu je už aj táto verzia sladšia v porovnaní s našimi chuťami. Domáci hovoria, že v silnej káve stojí lyžička v cukre. Zaujímavosťou je, že dedinky s rovnakým názvom ležia aj v mestečku Paphos a Famagusta.

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje - dedina cestovanie cyprus - Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje
Autor: Simona Jurigová

Južný Cyprus je známy svojou vierou, a preto je u nich typické, že každý deň v kalendári oslavujú svätcov. Tí sú veľmi často zobrazovaní na nástenných maľbách v kostoloch. Až 10 z týchto malieb bolo v roku 1985 zaradených do svetového dedičstva UNESCO.

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje - peristerona dedina cyprus - Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje
Autor: Simona Jurigová

Miesto slnka aj snehu

Hlavné mesto Nikózia patrí v lete medzi mestá s najvyššími teplotami v Európe, takže na tomto ostrove je skôr vzácnosťou, že vonku zaprší čomu sa tešia turisti. Tent fakt pre zmenu neteší domácich obyvateľov a voda je pre nich vzácna. Keď občas prší a suché korytá riek sa zaplnia, veľa rodičov zoberie deti zo školy, aby im ukázali ako vyzerá rieka.

Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje - IMG 4113 - Ostrov Cyprus je miestom kde sa v zime lyžuje
Autor: Simona Jurigová

Napriek tomu, Cyprus nie je len miestom, kde sa ľudia chodia len opaľovať a slniť. Pohorie Troodos v zimných mesiacoch zmení svoju klímu a domáci ho dokonca využívajú na lyžovanie. V týý V týchto horách žijú muflóny, ktoré sú zákonom chránené. V minulosti žili v týchto horách aj jelene a srnky. Na Cypre žije v súčasnosti sedem druhov hadov, pričom dva sú jedovaté. Turistov by njviac vystrašil čierny had, ten však práve do tejto skupiny jedovatých nepatrí

 

Kategórie:

Podobné články