zdielať

Intuitívne hudobné nástroje – poznáte ich?

hudobné nástroje - free to use sounds XtQNZRTIMYc unsplash scaled - Intuitívne hudobné nástroje – poznáte ich?
Tibetská misa Free To Use Sounds

Pri týchto hudobných nástrojoch nemusíte byť umelec, ani sa dlho učiť, aby ste si na nich mohli zahrať. Navyše ich tóny a vibrácie majú liečivé účinky, preto sú využívané aj pri muzikoterapii.

Gong – patrí k najstarším hudobným nástrojom. Vibrácie a zvuk gongu prinášajú uvoľnenie, zbavujú stresu a navodia vnútorný pokoj. Je ideálny aj na muzikoterapiu. Zvyčajne je to bronzový alebo mosadzný kruhový disk. Zvuk sa ozýva po buchnutí paličkou do zaveseného gongu. Môže byť plochý alebo vypuklý.

hudobné nástroje - manja vitolic PN095vswAPg unsplash scaled - Intuitívne hudobné nástroje – poznáte ich?
Zdroj: unsplash.com

Woodpack – môže pomôcť  vnímať hudbu aj nepočujúcim, vďaka jeho vibráciám. Pôsobí aj terapeuticky. Je ručne vyrábaný z vysoko rezonančného dreva a je ošetrený kvalitnými olejmi. Hrať naň môžete končekmi prstov alebo paličkami s gumeným koncom.

Tibetská misa
– tepaná kovová oblá misa je zo zliatiny niekoľkých kovov. Misa sa rozoznie ťukaním alebo krúžením po okraji drevenou paličkou, ktorá môže byť potiahnutá kožou alebo filcom.

Kalimba – tvorí ju drevená rezonančná doska, na ktorej sú uchytené kovové lamely. Hrá sa na ňu tak, že ju uchopíte oboma rukami a palcami brnkáte po kovových lamelách. Zvuk kalimby je doslova pohladením pre dušu.

Handpan –
tento kovový nástroj môžete držať na nohách a hrať naň tak alebo môže byť pripevnený na stojan. Hrá sa naň prstami, rukami alebo krátkymi paličkami. Svojim vzhľadom sa podobá na ufo a aj tie magické zvuky, čo z neho vychádzajú sú akoby z iného sveta. V hornej časti je centrálny tón, zvyčajne vypuklý, po obvode sú ďalšie tóny a na spodnej strane je otvor.

hudobné nástroje - kyle cox gcS3UBbBG3g unsplash scaled - Intuitívne hudobné nástroje – poznáte ich?
Zdroj: unsplash.com

Didgeridoo – dychový hudobný nástroj, ktorý pochádza z Austrálie. Slúži aj ako pekná dekorácia. Pri hre sa využíva charakteristické cyklické dýchanie. Vyrába sa väčšinou z dreva rôznymi technikami. Jeho hlboký zvuk vás očarí a upokojí. Hranie na tento nástroj je potrebné trénovať, aby ste zvládli techniku.

Drumbľa – je malý ľudový hudobný nástroj. Skladá sa zo železného rámu a jazýčka. Hráč si rám priloží k perám, oprie o zuby a brnká palcom (môže oboma smermi) na kovový jazýček. Kmitajúci jazýček vyludzuje zvuk, ktorého sila a výška sa dá ovplyvňovať pohybom úst, jazyka a dychom. Hranie na tento nástroj môže mať tiež liečivé účinky.

Zdroje:
www.ludovakultura.sk
www.shanti.cz

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode