zdielať

Vaticano- mestský štát v Ríme

vatikán - IMG 2527 scaled - Vaticano- mestský štát v Ríme
Vaticano Inka Hudec

Vatikán je štát, ktorý je sídlom katolíckej cirkvi. Symbolickou hlavou štátu je pápež, ktorý disponuje rôznymi právomocami. Vatikán je jedno z najposvätnejších miest kresťanstva. Okrem nádherných, architektonických skvostov sa v múzeách nachádza aj množstvo umeleckých diel.

vatikán - IMG 2465 - Vaticano- mestský štát v Ríme

V strede Vatikánu sa nachádza svetoznáma Bazilika svätého Petra s kolonádou, kruhovým námestím, palácmi a záhradami. Bazilika svätého Petra predstavuje  druhý najväčší kresťanský kostol a  hlavný kresťanský chrám rímskej cirkvi.

vatikán - IMG 2483 683x1024 - Vaticano- mestský štát v Ríme

Hoci základy siahajú do 16 storočia, dokončená bola až o 120 rokov, pretože bola poškodená Sixtínska kaplnka. Rekonštrukcie stropu  sa ujal slávny Michelangelo, ktorý spolu s Rafaelom Santim, Gianom Lorenzom Berninim, Donatom Bramantem a Carlom Madernom vytvorili úžasné dielo, ktoré je naozaj obdivuhodné, pretože Vatikán je umelecké dielo samé o sebe.

vatikán - page0 3 576x1024 - Vaticano- mestský štát v Ríme

Vatikánsky mestský štát, ktorý má rozlohu iba 44 hektárov a nachádza sa v centre Ríma, je najmenším nezávislým štátom na svete, čo sa týka obyvateľstva a územia. Hranice Vatikánu sú ohraničené hradbami a na námestí Piazza San Pietro travertínovým pásom spájajúcim dve kolonády. Vatikán, ako mestský štát vznikol s Lateránskou zmluvou, ktorá bola podpísaná 11.februára 1929 medzi Svätou stolicou a Talianskom. Forma vlády je absolútna monarchia.

vatikán - page0 576x1024 - Vaticano- mestský štát v Ríme

Vatikán je naozaj umelecký skvost, ktorý treba vidieť na vlastné oči. Jeho umelecká rozmanitosť a rôznorodosť dýcha históriou.

vatikán - page0 4 576x1024 - Vaticano- mestský štát v Ríme

ZDROJE

http://unesco.org

http://dromedar.cz

Kategórie:

Podobné články