zdielať

Zelený čaj a káva – ktorý nápoj je lepší pre zdravie

káva - tereza ruba AaNuSbrzsc8 unsplash scaled - Zelený čaj a káva – ktorý nápoj je lepší pre zdravie
Káva alebo čaj? Tereza Rubá

Zelený čaj a káva súperia na poli zdravej výživy snáď od nepamäti. Ak so zdravým životným štýlom práve začínate, pravdepodobne okamžite narazíte na jedno zo starých pravidiel, ktoré radí okamžite zabudnúť na kávu a presedlať na zelený čaj. Pravdou je, že zelený čaj je po čistej vode najčastejšie konzumovanou tekutinou na našej planéte. Zelený čaj i káva sú skvelými zdrojmi kofeínu, ktorý je považovaný za účinný stimulant centrálnej nervovej sústavy – pomáha nám dosahovať lepšie výsledky i sa efektívnejšie sústrediť. Aká je pravda pri porovnaní zeleného čaju a kávy? Dokážu spolu súperiť a dokážeme si vôbec vybrať najlepšiu možnosť? Všetko podstatné vám prezradíme v dnešnom článku.

Obsah účinných látok a ich vplyv na naše zdravie

Už v predchádzajúcich riadkoch sme načrtli, že kofeín sa nachádza v oboch nápojoch. Je skvelým stimulantom a výskumy naznačujú, že denne by sme nemali prijať viac ako 400 mg tejto látky. Dnes však štúdie postupujú ešte ďalej a dokonca sa stretávame s informáciami, že množstvo kofeínu by malo klesnúť na 100 mg denne, u dospievajúcich ešte menej. Ak plánujete zaradenie zeleného čaju alebo kávy do svojho denného režimu len kvôli kofeínu, káva obsahuje tejto látky trikrát viac. V 250 ml kávy objavíme až 96 mg kofeínu, v rovnakom množstve zeleného čaju len 30 mg.

káva - jess bailey WMvOeO D8xo unsplash 1024x768 - Zelený čaj a káva – ktorý nápoj je lepší pre zdravie
autor: Jess BaileyZelený čaj alebo káva? Oba nápoje sú prospešné pre zdravie.

Druhou skupinou aktívnych látok, ktorá rozhodne stojí za zmienku, sú antioxidanty. Káva a zelený čaj sú bohaté na obsah antioxidantov nazývaných polyfenoly. Ich silnou stránkou je, že sa vyznačujú protirakovinovými a protizápalovými účinkami. V zelenom čaji sa nachádza látka známa pod označením EGCG (epigalokatechín galát), ktorá dokáže brániť rozvoju nádorov hlavy, krku, prostaty, pľúc, prsníka, pankreasu, hrubého čreva či pankreasu. 

V káve sa zas nachádza zlúčenina CGA (kyselina chlorogénová), ktorá zabraňuje rozvoju rakoviny kože alebo pečene. Okrem toho sa vyznačuje i ďalšími zaujímavými účinkami: 

  • zvyšuje citlivosť buniek na inzulín
  • podporuje zdravie srdca a ciev
  • podieľa sa na regulovaní cukru v krvi

káva - toa heftiba I15IaXms4G0 unsplash 1024x683 - Zelený čaj a káva – ktorý nápoj je lepší pre zdravie
autor: Toa HeftibaDôležité je staviť na kvalitné suroviny.

Ktorému nápoju sa oplatí dať prednosť?

Rozhodne neexistuje jednoznačná odpoveď. V tomto smere by pre vás mala byť prvoradá kvalita. Zelený čaj i káva v sebe nesú nepopierateľné zdravotné benefity. Nenechajte sa však oklamať lákavými kávovými nápojmi alebo nápojmi s obsahom zeleného čaju. Vo väčšine prípadov v sebe nesú len obrovské množstvo cukru a umelých chemických prísad. Ak chcete čerpať z benefitov kávy a čaju, stavte priamo na tieto nápoje a nie je produkty, ktoré sú nimi len ochutené.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.