zdielať

Vodný melón – najobľúbenejšia zelenina leta

melón - neha deshmukh 10734 unsplash - Vodný melón – najobľúbenejšia zelenina leta
Čo o vodnom melóne netušíme? Neha Deshmukh

Vodný melón patrí bez pochybností medzi jednu z najobľúbenejších druhov zeleniny, ktorú v lete konzumujeme. Jeho obrovskou výhodou je vysoký obsah vody, ktorý príde počas horúcich dní vhod a tiež jeho príjemná svieža a zároveň sladká chuť. Kúpiť dobrý vodný melón býva naozajstným umením a počas rokov sa vyvinuli mnohé stratégie zahŕňajúce klopkanie i váženie, ktoré majú odhaliť skrytý potenciál, ktorý pod tvrdou šupkou pri kúpe nevidíme. Čo však v sebe vodný melón skrýva a aké sú jeho benefity pre naše zdravie?

melón - tanalee youngblood 343752 unsplash 683x1024 - Vodný melón – najobľúbenejšia zelenina leta
autor: Tanalee YoungbloodVodný melón nesie v sebe množstvo zdravotných benefitov.

Jeho prvá výborná vlastnosť tkvie v malom kalorickom obsahu. Niežeby bolo na kalóriách niečo zlé, ale počas leta sa nám často stáva, že po zjedení jedla máme pocit nepríjemnej plnosti a dostavia sa problémy s trávením. Melón dokáže príjemne osviežiť a okrem toho nesie benefity aj pre naše obličky – vysoký podiel vody podporuje ich činnosť. Vďaka vysokému podielu horčíka podporuje srdce a pomáha aj pri svalovej bolesti, ktorá sa dostaví po namáhavom cvičení.

Zaujímajú vás vitamíny? V červenom melóne nájdeme vitamín A, B6 a C, ktorý je zároveň účinným antioxidantom a pomáha neutralizovať voľné radikály v našom tele, ktoré sa do neho dostávajú prostredníctvom potravy, životných zlozvykov ale i z prostredia. Možno vás prekvapí fakt, že jedinou cennou časťou z červeného melóna nie je len jeho dužina ale i semienka. Na ďalekom východe sa už celé stáročia používali semienka z červeného melóna na liečbu obličkových kameňov. Zo semienok robili silný odvar, ktorý počas dňa pili.

melón - joanna kosinska 340749 unsplash 1024x684 - Vodný melón – najobľúbenejšia zelenina leta
autor: Joanna KosinskaObjavíme tu zinok, horčík i zásobu vitamínov.

Červený melón prešiel mnohými genetickými úpravami, aby sa dostal do dnešnej podoby. Na jeho začiatku bola šupka podstatne hrubšia a dužiny bolo oveľa menej. Vďaka genetickému kríženiu sme dostali červený melón alebo dyňu červenú do podoby ako ju poznáme dnes. To však neznamená, že dnes nie je bohatý na účinné látky ako betakarotén, meď, vápnik či zinok. Máte chuť na kúsok vodného melóna? Neváhajte si ho dopriať!

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.