zdielať

Závislosť na sociálnych sieťach – ako sa prejavuje

sociálne siete - rahul chakraborty xsGxhtAsfSA unsplash scaled - Závislosť na sociálnych sieťach – ako sa prejavuje
Závislosť na sociálnych sieťach - ako sa jej vyhnúť? Rahul Chakraborty

Žijeme v dobe, kedy sa môžeme s našimi blízkymi spojiť v priebehu niekoľkých kliknutí. Môžeme sledovať životy našich obľúbených hviezd a nahliadnuť do ich súkromia. Dostaneme sa na natáčanie nového filmu bez toho, aby sme niekam museli cestovať. Vieme o všetkom a hneď. Znie to lákavo, až kým si neuvedomíme, že sociálne siete nás pohltili. Už nežijeme svoj vlastný život, ale prežívame cez aplikácie. Oveľa viac sa cení počet likeov pod fotografiou ako osobný kontakt. Sociálne siete však zachádzajú ešte ďalej a dnes sa musíme vyrovnať s novodobým fenoménom, ktorý predstavuje práve závislosť na sociálnych sieťach.

sociálne siete - christian wiediger GWkioAj5aB4 unsplash 1024x683 - Závislosť na sociálnych sieťach – ako sa prejavuje
autor: Christian WiedigerZávislosť na sociálnych sieťach je novodobým fenoménom.

Ako vzniká závislosť

Všetko to na začiatku môže vyzerať mimoriadne nevinne. Chceme len objaviť nové nápady a ostať v kontakte s priateľmi, ktorí sa presťahovali alebo sa s nimi nemôžeme pravidelne stretávať. Postupne to však prechádza do niečoho väčšieho. Po mobilnom telefóne siahneme takmer vždy bez ohľadu, či sa v našej spoločnosti niekto nachádza alebo nie. Postupne sa začínajú meniť naše vzorce chovania a chytá nás agresia, keď nemáme prístup k internetovému pripojeniu. Začíname sa dištancovať od svojich blízkych a oveľa radšej trávime čas na sociálnych sieťach ako medzi ľuďmi.

Day off

Fenomén nadmerného používania sociálnych sietí spustil iniciatívu, ako sa závislosti na nich zbaviť. Day off je momentálne mimoriadne populárny. Čo presne vystihuje? Na jeden deň sa vzdáte sociálnych sietí a neustáleho odpovedania na správy. Jednoducho – ostanete odpojený od internetu. Čas využijete na chvíle s rodinou, oddych alebo si zájdete vyventilovať hlavu do prírody. Množstvu ľudí pomáha Day off vrátiť stratenú stabilitu a oslobodiť sa od nadmerného používania sociálnych sietí.

sociálne siete - freestocks 7Qh1YLFdlqY unsplash 1024x683 - Závislosť na sociálnych sieťach – ako sa prejavuje
autor: FreestocksDay off pre mnohých ľudí znamená vrátenie stratenej stability.

Začať môžete i postupne. V prvom rade sa zamerajte koľko času denne trávite prehliadaním sociálnych sietí. Možno Vás toto číslo nemilo prekvapí. Zistiť ho môžete v nastaveniach telefónu alebo priamo v aplikáciách. Ak chcete prestať, ale neviete ako, odpoveďou môžu byť aplikácie na zamedzenie prístupu či nastavenie obmedzenia. Po uplynutí časového limitu už nebudete môcť prezerať sociálne siete a opäť sa k nim budete môcť vrátiť až na druhý deň. Hoci opäť len na obmedzený čas.

Kategórie:

Podobné články

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode