zdielať

Život na našej planéte – dokument, ktorý musíte vidieť

planeta - fateme alaie Q8W2r2aCmaw unsplash scaled - Život na našej planéte – dokument, ktorý musíte vidieť
Planéta je v našich rukách. Fateme Alaie

Myslím si, že dokumentárny film „ A Life on Our Planet” by sa mal patriť medzi povinne sledované filmy. Okrem toho, že nám tento dokument ukáže ako sme planétu zničili, ukáže nám aj to, čo je v našich silách ešte zmeniť. Život na našej planéte je ohrozený a iba my ho vieme zachrániť. A Life on Our Planet, ktorý vyšiel 4.10.2020 je krôčikom k ovplyvneniu myslenia ľudí a zvráteniu nepriaznivého osudu mnohých živočíchov aj ľudskej rasy.

Celovečerný dokument je svedeckou výpoveďou cestovateľa so slávnym menom – David Attenborough. Za svoj život navštívil všetky kontinenty, skúmal ich krásy a nedotknutú prírodu. Snažil sa pochopiť ako funguje naša planéta a pochopiť dôležitosť jej rozmanitosti. Dokumentárny film  „A Life on Our Planet“ je výsledkom jeho dlhoročného skúmania, bádania a práce viacerých vedcov, výborných režisérov (Alastair Fothergill, Jonnie Hughes a Keith Scholey) a uznávaného producenta (Colin Butfield). Počas sledovania pochopíte mnoho súvislostí, rozplačete sa a nakoniec vo Vás zostane iskrička nádeje na zvrátenie zdanlivo nezvrátiteľného osudu.

Dokument začína ozrejmením ako dlho naša planéta funguje. Odpovedá na otázky: ako naša planéta zachováva stabilnú klímu? Čím všetkým sme to narušili? Koľko generácií živočíchov už vyhynulo pred nami?  Je jasne vysvetlené čo vlastne spôsobuje to, že planéta sa stane neobývateľnou. Zaujímavé sú prestrihy na predošlé dokumenty mladého Davida Atteborougha, kde ukazujú určité oblasti pred päťdesiatimi rokmi a dnes. Postupne dokument vysvetľuje kam celú planétu vedieme. Na číslach nám autori pravidelne ukazujú ako klesá percento nedotknutého života na Zemi a naznačia, ako rýchlo bude klesať ďalej, ak niečo ihneď nezmeníme. Náš spotrebný život, veľký konzum mäsa a mnoho ďalších ľudských každodenných činností nás povedie do záhuby rýchlejšie ako čakáme. Vlhkosť pralesov, veľké stáda, rôzne druhy zvierat, ľadovce a rozmanitosť v oceáne je to, čo udržuje našu planétu stabilnou. Ak z rovnice tejto stability začneme odoberať premenné (čo sa už deje intenzívne vyše 200 rokov) naša planéta začne stabilitu a harmóniu strácať. Môžeme to vidieť už teraz v podobe požiarov, roztápania sa ľadovcov a podobných úkazov, ktoré znamenajú predzvesť katastrofy. Čo môžeme spraviť aby sme sa zachránili? Neváhajte a zapnite si dokument, ktorý Vám na to odpovie. „A Life on Our Planet“ Vám otvorí oči.

Zdroj: www.imdb.com

 

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode